Poziom informatyzacji w administracji publicznej

Poziom informatyzacji ma kluczowe znaczenie dla jakości usług świadczonych w administracji publicznej. Informatyka pozwala sprawić, że interakcje między państwem, obywatelami i przedsiębiorcami będą przebiegały szybciej i prościej. W poniższym artykule przedstawiamy obecny poziom informatyzacji administracji publicznej.

Załatw spawy urzędowe online bez wychodzenia z domu

Jeszcze kilka lat temu załatwienie każdej, nawet najdrobniejszej sprawy w urzędzie wymagało osobistej obecności i często stania w długich kolejkach. Dzisiaj wiele formalności możemy załatwić w kilka minut, za pośrednictwem komputera. Obecnie Polacy mają możliwość korzystania z kilkuset usług za pośrednictwem kilku platform i portali rządowych. Do najważniejszych z nich należą:
– Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP),
– Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
– portal obywatel.gov.pl
– portal biznes.gov.pl.

Korzystając z tych serwisów będziemy musieli zadbać o potwierdzenie swojej tożsamości, na przykład za pośrednictwem tzw. Zaufanego Profilu (eGo), który może służyć jako nasz elektroniczny podpis w e-administracji. Obecnie możemy korzystać z serwisów online w sprawach z wielu dziedzin życia: związanych na przykład z prowadzeniem działalności gospodarczej, poszukiwaniem pracy, zabezpieczeniami socjalnymi, wymiarem sprawiedliwości czy ochroną zdrowia. Trwają prace nad stworzeniem Portalu Rzeczpospolitej Polskiej, który ma stanowić bramę dla innych portali.

Informatyka i cyberbezpieczeństwo

Wiele osób w Polsce nadal nieufnie podchodzi do usług świadczonych drogą ekonomiczną. Niektórzy z nas obawiają się, że jest to trudne i skomplikowane. Padają również pytania o cyberbezpieczeństwo. W Internecie coraz częściej dochodzi do przypadków kradzieży wrażliwych danych. Ataki ze strony hakerów mogą nie tylko spowodować utrudnienia w dostępie do poszczególnych serwisów, ale i być zagrożeniem dla kluczowych sfer gospodarki. To sprawia, że zadbanie o tę sferę powinno być absolutnym priorytetem Ministerstwa Cyfryzacji.