Korzyści płynące ze szkoleń obsługi komputera dla seniorów

Różnice pokoleniowe świetnie uwydatniają się na tle obsługi komputera. Trudności, jakie wynikają z braku obycia ze sprzętem elektronicznym przez ludzi starszych stanowią bardzo podstawę do nieporozumień w kontakcie z bliskimi. Właśnie dlatego seniorzy coraz częściej decydują się na udział w szkoleniach mających zapewnić wyrównanie szans w kontakcie z komputerem.

Klasy komputerowe dla seniorów

Koncepcja uczenia się nabiera znaczenia w kontekście kontaktu seniorów z wnukami. Wielu seniorów korzysta z usług kursów organizowanych w lokalnych szkołach podstawowych, wyższych, centrach społecznościowych, oraz za pośrednictwem szkoleń online. Dzisiejsza technologia wymaga znajomości środowiska komputerowego przez ludzi w każdym wieku, a seniorzy bardzo często nie chcą zostawać w tyle. Kursy wprowadzające organizowane są od podstaw. Podczas zajęć seniorzy dowiadują się o działaniu komputerów, terminologii stosowanej w obsłudze oraz sposobu korzystania z akcesoriów komputerowych. Następnym krokiem jest poznanie środowiska Windows oraz obsługa tego systemu operacyjnego. Możliwość poznania programów typu MS Word, czy MS Excell rozjaśni seniorom zasadę działania programów komputerowych. Dalsza część szkolenia zależna będzie od stopnia opanowania środowiska Windows.

Charakter szkolenia

Zajęcia tego typu prowadzone są w wolniejszym tempie, przystępnym dla szczególnych słuchaczy. Język przeprowadzania szkoleń również powinien być dostosowany do wieku i adekwatny do możliwości seniorów. Szkolenia prowadzone być powinny przez wykwalifikowanego, również pedagogicznie, informatyka, który spokojnym i zrozumiałym tonem przekazywał będzie informacje z zakresu działania i obsługi systemu. Indywidualne uwagi, jakie kierowane są do poszczególnych kursantów pozwalają na personalne podejście do człowieka i gwarantuje stopniowy rozwój w zakresie obsługi komputera. Celem szkoleń jest uzyskanie stanu komfortu osób starszych w kontakcie ze sprzętem komputerowym. Kursy korzystania z Internetu są równie popularne. Podstawy korzystania z wyszukiwarek, nauka wysyłania i odbierania wiadomości e-mail otwierają zupełnie nowy świat dla ludzi starszych. Kwestie sprawdzenia komunikacji miejskiej, stanu konta bankowego oraz umówienia wizyty lekarskiej staną się przystępne i możliwe do szybkiego zrealizowania.