Organizacja szafy

Organizacja szafy z ubraniami – jak przechowywać ciuchy?

Podobno w szafie zawsze znajdzie się miejsce na kolejną sukienkę czy dobrze dobraną koszulę. Niestety, nie każde mieszkanie zostało wyposażone w przepastną, luksusową garderobę. Najczęściej dysponujemy ograniczoną przestrzenią do przechowywania ubrań. Nasze szafy są niewielkie i stają się jeszcze mniejsze. Jak więc zmieścić w nich wszystko, czego potrzebujemy, a nawet to, co przydaje się tylko od święta? Odpowiedzią jest właściwa organizacja! Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób przechowywać odzież, żeby utrzymać porządek i oszczędzić przestrzeń, koniecznie czytaj dalej!

Lato nie trwa wiecznie

Niestety, nawet najpiękniejsze letnie sukienki nie przydadzą się w zimie. Pierwszą metodą organizacji szafy jest segregacja ze względu na porę roku. Pod koniec sezonu warto przemyśleć, które elementy garderoby planujemy zachować i opakować je w bezpieczne worki foliowe lub w inny sposób zabezpieczyć przed kurzem. W końcu będą czekać na swój czas całymi miesiącami! Taki sposób przechowywania, w folii lub organizerze, pozwoli nam na przewieszenie, ewentualnie przełożenie ubrań w głąb szafy. Jeżeli masz szuflady albo górne szafki, do których rzadko zaglądasz, to jest właśnie idealne miejsce do „zimowania” ubrań.

Często, rzadko, a może od święta?

Następną metodą organizacji szafy z ubraniami, jest dzielenie ubrań ze względu na ich użytkowość oraz funkcję. Sukienki i spodnie noszone na co dzień powinny być łatwo dostępne, na wyciągnięcie ręki. Rzeczy, które zakładasz bardzo rzadko, najlepiej jest przechowywać w folii lub przeznaczonych do tego pudełkach, w ten sposób będą gotowe do założenia, gdy nadejdzie odpowiednia okazja. Drobiazgi i trudne do powieszenia przedmioty, takie jak apaszki, paski czy szaliki, dobrze jest przechowywać osobno, na przykład zawieszając je na specjalnych wieszaczkach — dzięki temu łatwiej będzie je odnaleźć. To samo tyczy się tajemniczo znikających rękawiczek i czapek, warto znaleźć dla nich osobne pudełko, z którego na pewno nie uciekną!

Czy organizacja małej szafy jest możliwa?

Organizacja małej szafy to spore wyzwanie! Jeżeli wiesz, że dysponujesz skromną przestrzenią, cały proces musisz zacząć od planowania i szczerej oceny swoich ubraniowych zasobów. Po pierwsze, zastanów się, co bezwzględnie musi wisieć na wieszaku, a co może trafić na półkę. Delikatny sweterek z wełny lepiej zachowa kształt, gdy złożysz go w kostkę i umieścisz na półce. Jeżeli dysponujesz ograniczoną liczbą wieszaków, powieś tylko to, co bardzo się gniecie lub wymaga specjalnego zabezpieczenia (droga sukienka, garnitur). Może się okazać, że już na etapie oceny i planowania, dojdziesz do wniosku, że Twoja garderoba jest po prostu zbyt obszerna. Organizowanie zawartości małej szafy to dobra okazja do dokonania ogólnej selekcji ubrań. Kto wie, może część z nich powinna trafić w potrzebujące ręce?

Czy te porady pomogły Ci wpaść na nowe, ciekawe rozwiązania dotyczące organizacji Twojej szafy? Jeżeli przytłacza Cię nieporządek albo zastanawiasz się, jak pozyskać dodatkowe miejsce, spróbuj określić, jakie ubrania przydadzą Ci się w bieżącym sezonie, posegreguj garderobę, biorąc pod uwagę funkcjonalność i zastanów się, czy możesz oddzielić drobne elementy garderoby od reszty ubrań. Dzięki odpowiedniemu planowaniu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca, nawet w niewielkiej szafie!