Drewno jest często stosowanym, uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym zarówno przez projektantów i architektów do wykonania nośnych części dachów, jak i przedmiotów codziennego użytku. Różnego rodzaju fragmenty konstrukcyjne i dekoracyjne wykonane z naturalnego surowca, a także znajdujące się na zewnątrz powinny być odpowiednio zabezpieczone. Czynniki wpływające na degradację dotyczą przede wszystkim oddziaływania promieni słonecznych, wilgoci, przyczyn biologicznych, uszkodzeń mechanicznych. Sposobów na to, jak zabezpieczyć drewno, jest wiele.
Czynniki, które powodują niszczenie drewna na zewnątrz
Nie ulega wątpliwości, że wiedza dotycząca przyczyn negatywnego wpływu różnych elementów otoczenia pomoże Ci w wyborze odpowiednich sposobów, jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz. Można je podzielić na dwie grupy:
– czynniki fizyczne,
– czynniki biologiczne, glony, grzyby, owady.
Przyczyny fizyczne to czynniki atmosferyczne, deszcz, wilgoć, wysoka temperatura, które mają największy wpływ na degradację drewna. Pod wpływem wilgoci pęcznieje, a kiedy następuje spadek wilgotności, dochodzi do pękania i odkształcania tego materiału. Następuje wówczas pękanie wzdłuż jego naturalnych włókien. Promieniowanie UV ma także niekorzystny wpływ, nie powoduje ono zmian w wytrzymałości, ale destrukcji ulega zewnętrzna warstwa. Odpowiednim sposobem na zabezpieczenie drewna przed wodą, jest z reguły jego odpowiednia impregnacja.
Czynniki biologiczne mają również destrukcyjny wpływ na ten materiał, powinieneś zatem znaleźć sposób, jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie, ponieważ grzyby i owady prowadzą do jego rozkładu. W ciągu krótkiego czasu może dojść do całkowitej degradacji poszczególnych elementów, w takim przypadku pozostaje Ci tylko usunięcie takich części i zastąpienie ich nowymi. Zabezpieczenie najlepiej wykonać przed jego wykorzystaniem do produkcji różnych elementów konstrukcyjnych.
Ochrona drewna na zewnątrz
Najprostszym sposobem, na to, jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią jest pomalowanie go specjalnymi impregnatami. Tego rodzaju preparaty nie tylko zabezpieczają, ale pełnią również funkcję estetyczną. Specyfiki dostępne w sklepach budowlanych zazwyczaj zapewniają kompleksową ochronę. Możesz również użyć środków o wąskim spektrum oddziaływania, np. takich, które zabezpieczają tylko przed promieniowaniem UV, lub przed mikroorganizmami, albo wyłącznie wodoodpornych. Powinieneś również zastanowić się nie tylko nad tym, jak zabezpieczyć drewno, ale również jaki efekt kolorystyczny chcesz uzyskać. Są różne rodzaje farb i mogą one być:
– rozpuszczalnikowe,
– wodorozcieńczalne,
– kryjące lub transparentne, pozostawiające naturalny rysunek.
Zastanawiając się, jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz, powinieneś pamiętać, że różnego rodzaju lakiery i impregnaty stosowane wewnątrz budynków, nie nadają się do wykorzystania na zewnątrz. Środki ochrony muszą mieć podwyższoną odporność na działanie wody i innych czynników atmosferycznych.