Zanim uzyskasz wymarzone prawo jazdy, konieczne jest ukończenie kursu i przystąpienie do egzaminu państwowego. Jak się do tego przygotować i jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B?
Od czego zacząć?
Kandydat na kierowcę musi spełnić kilka wymagań, nim będzie mógł przystąpić do kursu. Należą do nich:
- Odpowiedni wiek. W przypadku kursu na prawo jazdy kategorii B, kandydat może zapisać się na kurs w szkole jazdy na trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Do egzaminu państwowego można przystąpić na miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności, a dokument uzyskuje się w dniu urodzin.
- Badania lekarskie. Każdy kandydat musi uzyskać orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Badania te obejmują między innymi ocenę narządu wzroku, słuchu i równowagi i sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia.
- Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Z zaświadczeniem od lekarza i fotografią odpowiednią do prawa jazdy należy udać się do właściwego wydziału komunikacji i złożyć wniosek o utworzenie PKK.
Po spełnieniu poniższych wymagań należy wybrać szkołę jazdy. Wybór zależy od lokalizacji, ceny kursu, opinii znajomych i innych kryteriów, w tym godzin, w których odbywają się kursy teoretyczne i jazdy, oraz dodatkowej oferty, na przykład obecności materiałów szkoleniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie co najmniej 2 lub 3 ofert ze sobą i wybranie tej, która najbardziej Ci odpowiada.
Jak wygląda kurs teoretyczny na prawo jazdy kat. B?
Kurs na prawo jazdy kategorii B obejmuje 30 godzin szkolenia teoretycznego. Zajęcia mają formę wykładów lub ćwiczeń i mają za zadanie jak najlepiej przygotować kursanta do sprawnego, bezpiecznego poruszania się autem. Zajęcia obejmują między innymi zasady obsługi pojazdu i zasady prowadzenia, przepisy ruchu drogowego, a także obowiązkowe ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy.
Część teoretyczna może trwać od tygodnia do nawet trzech miesięcy, w zależności od szkoły i trybu, w jakim jest realizowany. Niektóre szkoły oferują zajęcia w trybie przyspieszonym lub online. Od 2015 roku istnieje także możliwość indywidualnego przygotowania się do egzaminu teoretycznego, pod warunkiem uczestnictwa w zajęciach z pierwszej pomocy.
Jak wygląda kurs praktyczny na prawo jazdy kat. B?
Po ukończeniu kursu teoretycznego i zdaniu wewnętrznego egzaminu z teorii (choć nie zawsze jest on obowiązkowy lub wiążący) można przystąpić do części praktycznej kursu na prawo jazdy kategorii B. Kurs musi obejmować co najmniej 30 godzin jazd, przy czym co najmniej 4 godziny kursant powinien poruszać się po drogach poza obszarem zabudowanym lub o dopuszczalnej prędkości poruszania się powyżej 70 km/h. Zajęcia rozpoczynają się na placu manewrowym, gdzie kursant zapoznaje się z podstawową obsługą pojazdu, w tym również ze sprawdzaniem stanu technicznego auta. Do podstawowych manewrów, które należy opanować, należy również ruszanie z miejsca do przodu na wzniesienie, a także jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.
Kiedy instruktor oceni, że panujesz nad samochodem, będziesz mógł wyjechać na ulice miasta, gdzie rozpoczniesz naukę jazdy w ruchu drogowym. Instruktorzy zazwyczaj rozpoczynają jazdy od poruszania się po łatwych drogach o niewielkim natężeniu ruchu i stopniowo wprowadzają kolejne, coraz to trudniejsze do opanowania elementy jazdy do kursu. Do istotnych elementów kursu na prawo jazdy kategorii B należą między innymi: zmienianie biegów i eco driving, opanowanie skrętów, zawracania, jeżdżenia po rondzie, zachowania w pobliżu przejść dla pieszych, nauka parkowania skośnego, prostopadłego i równoległego, przejazd przez torowisko czy wyprzedzanie.
Egzamin na prawo jazdy
Po zakończeniu kursu praktycznego należy zdać wewnętrzny egzamin w szkole jazdy i zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Można jednego dnia przystąpić zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej lub rozłożyć to na dwa terminy. W pierwszym przypadku jeśli nie zdasz egzaminu teoretycznego, tracisz możliwość przystąpienia do egzaminu praktycznego i tracisz całą kwotę, jaką wpłaciłeś.
Po zdaniu obu egzaminów i wniesieniu opłaty za wydanie dokumentu będziesz mógł odebrać swoje prawo jazdy. Dopiero wtedy będziesz mógł wsiąść za kierownicę. Więcej na temat egzaminu przeczytasz na stronie: https://www.oskprogress.pl/oferta/kurs-prawo-jazdy-b/.