Moda damska w latach 80. – jak wyglądała?

Moda XX wieku była bardzo zróżnicowana, a każda jej dekada odznaczała się swoimi cechami charakterystycznymi. Jednym z okresów, który najbardziej zapadł w pamięć były lata 80 moda damska. Ten okres do dzisiaj inspiruje licznych projektantów mody i wiele osób kieruje się tamtejszymi trendami przy wybieraniu swoich codziennych stylizacji. W obecnych czasach powstaje wiele filmów i seriali, których akcja dzieje się w latach 80., co sprawia, że jeszcze więcej osób zaczyna szaleć za tamtym stylem. Patrząc na dzisiejszą modę, można znaleźć wiele nawiązań do tego okresu, co pokazuje jak duży wpływ miały i wciąż mają trendy z lat 80. na kształtowanie się stylu późniejszych dekad. Jak wyglądała moda damska w latach 80.? Jakie były jej cechy charakterystyczne?

Moda lat 80. – jak wyglądała?

Początek dekady wyglądał nieco inaczej niż jej koniec, a trendy mogły się nieco różnić w zależności od obszaru. W Stanach Zjednoczonych moda w latach 80. była nieco bardziej ekstrawagancka niż np. w Europie. W Polsce dostęp do modnych ubrań był utrudniony, dlatego wiele kobiet decydowało się na samodzielne przerabianie strojów, wzorując się na magazynach i gwiazdach telewizyjnych. Istniały także różne style, które były mocno związane z trybem życia danej osoby lub subkulturą, do której się należało. Przykładowo, styl yuppies znacznie różnił się od trendów panujących wśród fanów muzyki punkowej czy metalowej. Pomimo różnych odgałęzień można było zobaczyć sporo cech wspólnych.

Damska moda lat 80

Bardzo ważnym elementem każdej damskiej garderoby były jeansy z wysokim stanem. Były na ogół poprzecierane i miały prosty krój z lekko zwężającą się nogawką. Dla większości osób znane są one jako mom jeans, ale równie popularnym określeniem były marchewki. Denim był jednym z najczęściej występujących materiałów w latach 80. Równie ważna była jeansowa kurtka, która stanowiła dopełnienie wielu stylizacji. Najchętniej wybierano kurtki o dużych, oversizowych rozmiarach.

Bardzo modne były również jeansowe spódniczki. Najpopularniejsze były dopasowane spódnice, ale można było też znaleźć takie, które były nieco szersze u dołu. Ważnym symbolem lat 80. były także marynarki z ramionami wypchanymi poduszkami. Marynarki w takim stylu były mocno utożsamiane z kobietami, które chciały wspinać się po szczeblach kariery. Zdaniem Armaniego kobiety ubrane w ten sposób odnosiły sukces. Bardzo popularny był także styl sportowy. Wiele osób nosiło body, getry i podkolanówki. Pojawił się wtedy kult ciała i wiele osób chciało dbać o sylwetkę.

Ważnym elementem lat 80. była także wyrazista biżuteria, często w rzucających się w oczy kolorach. Wiele osób chętnie zakładało duże, plastikowe kolczyki w neonowych kolorach, inni z kolei woleli nieco bardziej wyszukane, drogie akcesoria, które swoją wielkością i kształtem wciąż przyciągały wzrok. Dużą rolę pełnił także makijaż. W latach 80. był on mocny, wyrazisty i pełen kolorów. Stawiano na kolorowe cienie do powiek, np. niebieskie czy fioletowe. Nie brakowało również mocno podkreślonych ust. Bardzo popularne były metaliczne pomadki, np. czerwone czy podchodzące pod fiolet. Dopełnieniem każdego makijażu był róż na policzkach. Nie można zapomnieć o fryzurach lat 80., które charakteryzowały się dużą objętością. Popularne były wtedy natapirowane grzywki, wysokie kucyki i trwałe ondulacje. Ważnymi akcesoriami były bandany, opaski i gumki typu scrunchie.

Motywy i ikony lat 80

Moda w latach 80. miała wiele charakterystycznych cech i motywów. Oprócz wcześniej wspomnianego denimu bardzo ważne były również koronki i dodatki w formie krzyża, które spopularyzowała Madonna we wczesnych latach 80. Wiele kobiet podkreślało również swoją kobiecą figurę poprzez wąskie wytaliowane T-shirty i bluzki. Moda w latach 80. była jedną z najbardziej kolorowych dekad. Kobiety chętnie sięgały nie tylko po ubrania w neonowych kolorach, ale również po barwne, rzucające się w oczy dodatki. Bardzo popularne były również zwierzęce motywy, takie jak panterka czy zebra. Równie znane były kolorowe wzory geometryczne.