Alpy są najwyższym łańcuchem górskim w Europie rozciągającym się od Morza Śródziemnego aż po dolinę Dunaju. Piękno Alp można podziwiać w 7 krajach: Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Liechtensteinie, we Włoszech, Niemczech oraz Francji. Dlaczego opłaca się zaplanować wyjazd w Alpy? Czy warto w ogóle o tym myśleć? Poniżej lista 10 powodów, dla których warto odwiedzić narty Alpy.
Krystalicznie czyste powietrze
Alpy kuszą wyjątkowo czystym powietrzem, ponieważ nikt w ich okolicach nie pali w piecach opalanych węglem. Dodatkowo Alpy są wysokim łańcuchem górskim, co także przyczynia się do czystszego powietrza.
Malownicze zamki
Rejon ten szczególnie polubił książę bawarski – Ludwik II – który wybudował tu swój własny, nieco bajkowy świat. Ludwik II, jak na ekscentrycznego władcę przystało, upodobał sobie budowę baśniowych zamków. Zamki: Hohenschwangau, Linderhof oraz Neuschwanstein można podziwiać wśród malowniczych szczytów Alp. Dodatkowo ich położenie wśród bawarskich jezior zachwyca młodszych i starszych koneserów pięknych widoków.
Narty i snowboard tylko w Alpach!
Alpy zachęcają do odwiedzin kilometrami naśnieżonych tras, niesamowitymi widokami oraz brakiem kolejek do wyciągów. Dodatkowym atutem jest infrastruktura narciarska na najwyższym światowym poziomie. Zatem wyjazdy w Alpy są doskonałym wyborem dla miłośników nart oraz snowboardu.
Alpejskie jeziora
Alpy to nie tylko malownicze szczyty i górskie szlaki, ale również jeziora. Najbardziej popularne alpejskie jeziora to włoskie Lago di Garda oraz niemiecko-szwajcarskie Bodensee – Jezioro Bodeńskie. Nad brzegami tych zbiorników wodnych powstały prawdziwe górskie kurorty.
Matterhorn – najbardziej popularny alpejski szczyt
Na granicy Szwajcarii oraz Włoch znajduje się Matterhorn (4478 m n.p.m), który obok Mont Blanc (4808 m n.p.m), jest jednym z najbardziej popularnych szczytów na świecie. Jego wyjątkowy kształt dumnie wznosi się nad doliną Aosty. Matterhorn jest 6. pod względem wysokości samodzielnym szczytem Alp. Pozostaje także jednym z najpóźniej zdobytych szczytów, ponieważ pierwsza ekipa dotarła na jego wierzchołek w 1865 r.
Włoskie Dolomity
W północnych Włoszech, na terenie Alp Wschodnich, leży pasmo górskie, którego krajobrazy są niezwykle atrakcyjne. Strome ściany skalne, urwiska i turnie są wynikiem działania erozji. Dolomity charakteryzują się tym, że nie tworzą wyraźnego łańcucha górskiego. Co więcej, składają się z grup skalnych, przedzielonych wysokimi przełęczami oraz głębokimi dolinami.
Piękna opalenizna
W Alpach można także uzyskać piękną i naturalną opaleniznę. Możesz wjechać na stok oraz możesz wygrzewać się na leżaku przed restauracją, podziwiając przy tym majestatyczny krajobraz. Opalać się możesz także na hotelowym tarasie lub balkonie, z którego roztacza się piękny widok.
Relaks i odpoczynek w górskim SPA
W wielu alpejskich miejscowościach znajdują kompleksy sportowe z basenami, jacuzzi, SPA oraz centrami odnowy biologicznej. Możesz wybierać spośród masaży, zabiegów na ciało oraz twarz. W wielu kompleksach dostępne są także zabiegi rehabilitacyjne dla osób starszych. Natomiast w strefie basenowej możesz korzystać masaży wodnych. Jest tam także zazwyczaj wiele atrakcji dla dzieci, zamki w wodzie, zjeżdżalnie czy też brodziki.
Kuchnia alpejska
Kuchnia alpejska jest niezwykle sycąca, smaczna i aromatyczna. Ze względu na rozległość Alp, które przebiegają przez terytorium aż siedmiu państw, ma to bezpośredni wpływ na charakter alpejskiej kuchni. Widać w niej, wyraźne wpływy włoskie, francuskie, szwajcarskie oraz niemieckie. Jednak wszystkie dania kuchni alpejskiej łączy kilka cech wspólnych. Potrawy doskonale rozgrzewają, są sycące oraz zachwycają niepowtarzalnym smakiem.
Spacery po alpejskich szlakach
Spacery po alpejskich szlakach warto zaplanować wczesną wiosną, gdy w dolinach jest już ciepło i dni są dłuższe. Nawet krótki spacer wśród majestatycznych szczytów, pięknej przyrody oraz przy wiosennej i letniej aurze może być niezwykle korzystny dla zdrowia. Dodatkowo w wielu miejscach poprowadzono specjalne ścieżki dla miłośników nordic walking.