Jak uziemić rusztowanie?

Rusztowania są tymczasowymi konstrukcjami budowlanymi, które pozwalają na wykonywanie różnych prac konstrukcyjnych, remontowych oraz wykończeniowych na wysokościach. Konstrukcje takie są wykonane z solidnie połączonych ze sobą elementów metalowych (może to być np. stal albo aluminium). Prawidłowy montaż rusztowań wiąże się z koniecznością przestrzegania różnych zasad. Jedną z nich jest norma uziemienia rusztowania, której należy przestrzegać. Celem takiego zabiegu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom znajdującym się na rusztowaniu, w momencie uderzenia pioruna.

Kiedy należy uziemić rusztowanie? Podstawowe informacje

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami uziemienie rusztowania jest obowiązkowe w przypadku wszystkich konstrukcji wykonanych z metalu. Istnieje bowiem pewne ryzyko porażenia prądem uderzającego pioruna. Szczegółowe informacje na temat tego jak uziemić rusztowanie można znaleźć w specjalnych przepisach budowlanych, a konkretniej w dziale dotyczącym uziemienia i zerowania w sprzęcie o napięciu elektrycznym do 1 kV. Przepisy wyraźnie wskazują, że oporność uziemienia mierzona z wykorzystaniem prądu przemiennego 50 Hz nie może przekraczać poziomu 10 Ohm. Poszczególne elementy uziemiające (uziomy) należy montować w odstępach 12 m lub większych. Do uziemienia stosuje się metalowe masy znajdujące się w ziemi albo rury wodociągowe wykonane z metalu.

Odpowiednio opracowany protokół uziemienia rusztowania znajduje zastosowanie zarówno w przypadku rusztowań zewnętrznych jak również montowanych wewnątrz różnych budynków. W przypadku prac wewnątrz budynków istnieje ryzyko uszkodzenia przewodów elektrycznych i ich izolacji. W kontakcie z nieuziemionym rusztowaniem, takie przewody mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach porażenia prądem wszystkich osób znajdujących się na metalowej konstrukcji. W czasie prac budowlanych i remontowych, pracownicy na rusztowaniach korzystają z różnych elektronarzędzi, więc nic dziwnego, że przez rusztowania przebiega wiele przewodów zasilających.

Jak widać, uziemienie rusztowania jest bardzo istotną czynnością, którą należy wykonać w każdym przypadku stosowania rusztowań metalowych. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo pracowników, które zawsze powinno być priorytetem inwestora przeprowadzającego remont czy też budowę. Warto dodać, że zasady te dotyczą również rusztowań aluminiowych, które podobnie jak stalowe zaliczają się do konstrukcji metalowych przewodzących prąd.

Co jeszcze warto wiedzieć o prawidłowej ochronie rusztowań przed piorunami?

Warto pamiętać, że uziemienie rusztowania to podstawa, podobnie jak montaż sprawnych urządzeń piorunochronnych spełniających rygorystyczne normy bezpieczeństwa, które aktualnie obowiązują w przepisach budowlanych. Najczęściej rusztowania Opole są umieszczane przy ścianie tworzonej albo remontowanej budowli, więc można połączyć taką konstrukcję ze zwodem pionowym urządzenia chroniącego budynek przed piorunami. Jeśli jest to niemożliwe, wówczas należy wykonać urządzenie piorunochronne bezpośrednio na rusztowaniu. Na jego zwody piorunowe składają się odcinki rur o minimalnej długości 4 metrów. Należy je połączyć z ramami zewnętrznego rzędu, a konkretnie z ich wierzchołkami. Górne końce rur muszą zostać odpowiednio zaostrzone i spłaszczone. Odległość między zwodami nie może być większa niż 12 metrów.

Jak widać proces zabezpieczania rusztowań przed porażeniem elektrycznym wiąże się z koniecznością wykonania kilku ważnych zadań. Jeśli poszukujesz porządnych rusztowań to warto poszukać sprawdzonych firm, posiadających w swoich ofertach wysokiej jakości, trwałe i praktyczne rusztowania w Opolu albo w innych miastach. Oferty najlepszych dostawców obejmują sprzedaż lub wynajem rusztowań. W razie potrzeby elementy zostaną przywiezione we wskazane miejsce, a także zamontowane razem z odpowiednim uziemieniem i instalacją chroniącą przed piorunami. Warto zwrócić uwagę na takie oferty, dzięki którym nie trzeba martwić się trwałością, stabilnością i bezpieczeństwem rusztowania.