Na czym polega dezynfekcja światłem?

Innowacyjna metoda dezynfekcji – systemy ze światłem UV

Coraz więcej firm i placówek, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, sięga po innowacyjne metody, które mają zagwarantować jak najwyższe standardy sanitarne w danym miejscu. Szczególnie w dobie pandemii Covid-19, zastosowanie narzędzi o potwierdzonej skuteczności przy zwalczaniu wirusów jest kwestią priorytetową. Jednym z najnowszych rozwiązań na rynku są systemy lamp ze światłem UV. Na czym polega ta metoda dezynfekcji i gdzie może być stosowana?

Dezynfekcja światłem UV – bezpieczna i skuteczna metoda sterylizacji

Dezynfekcja światłem UV to, według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zalecana metoda do walki z chorobotwórczymi patogenami i bakteriami, w tym z koronawirusem. Według przeprowadzonych testów laboratoryjnych – aż 99% wirusów zostaje unieszkodliwionych przy użyciu promieniowania UV. Dezynfekcja światłem powoduje, że wszelkie mikroorganizmy wystawione na jego działanie zostają zneutralizowane, a ich DNA ulega uszkodzeniu, dlatego transmisja wirusów nie jest możliwa. System sterylizacji UV stosuje się od wielu lat do czyszczenia i odkażania pomieszczeń. Jest to zatem sprawdzona i skuteczna metoda, którą wykorzystuje się przy produkcji lamp emitujących promieniowanie ultrafioletowe UV-C. Jednym z bardziej zawansowanych rozwiązań w tym zakresie oferuje firma Lumenmax, która wypuściła na rynek hybrydowy system oświetleniowo-dezynfekcyjny.

Dezynfekcja światłem – zastosowanie w praktyce

Moduły ze światłem LED wykorzystujące promieniowanie UV, montowane są na sufitach zarówno niskich, jak i wysokich. Z tego względu tego typu rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane w wysokich pomieszczeniach jak hale, aule, hole, patio czy klatki schodowe. Podobnie jak w przypadku pozostałych systemów dezynfekcji i sterylizacji, lampy UV-C znajdują przede wszystkim zastosowanie w miejscach o zwiększonym ruchu i liczebności ludzi, gdzie występuje największe ryzyko transmisji wirusów oraz zachorowań, takich jak:

  • punkty medyczne (szpitale, przychodnie, gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne, sanatoria, sale operacyjne),
  • punkty usługowe (salony kosmetyczne, studia tatuażu, salony fryzjerskie, gabinety masażu),
  • bazy noclegowe i gastronomiczne (hotele, restauracje, kawiarnie, pensjonaty),
  • miejsca użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, instytucje, urzędy, toalety, recepcje, lotniska),
  • środki komunikacji publicznej i zbiorowej,
  • obiekty sportowe, siłownie, baseny,
  • sklepy i galerie handlowe.

Szczelność oprawy sprawia, że metoda dezynfekcji światłem UV może być stosowana także w miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności, w tym także na zewnątrz, na przykład przy wejściach do budynków.

Jak działa dezynfekcja UV?

Hybrydowe oprawy do lamp UV-C wykorzystują najnowszą technologię, która ma potwierdzone działanie wirusobójcze oraz bakteriobójcze. Dzięki dopasowanemu okresowi naświetlania oraz odpowiednio dobranej dawce promieniowania dezynfekcja światłem UV jest skuteczna także przy zwalczaniu grzybów, pleśni, roztoczy alergii czy pierwotniaków. Sam proces dekontaminacji odbywa się zdalnie. Sterowniki umieszczone w oprawach lamp umożliwiają komunikację przez WiFi oraz Bluetooth. Za pomocą smartfona osoba kontrolująca system oświetleniowy może aktywować proces dezynfekcji, wyznaczyć czas i długość jego przebiegu, a także zarządzać ustawieniami większej liczby opraw LED. Dzięki automatycznej pracy systemu oświetleniowego marki Lumenmax, jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka, a generowana dawka promieniowania jest precyzyjnie dopasowywana, co nie tylko wpływa na energooszczędność samej dezynfekcji, ale także niweluje ryzyko fotodegradacji naświetlanych powierzchni.

Profesjonalna dezynfekcja światłem UV – Annihilator Lumenmax PL/CL24

Sufitowe systemy oświetleniowe dzięki wysokiej jakości wykonania oraz technicznemu zaawansowaniu zapewnią Ci prostą obsługę oraz wpłyną na estetykę wnętrza. Rozwiązanie w postaci dezynfekcji światłem UV, jakie proponuje firma https://dezynfekcjaswiatlem.pl/, wykorzystuje najnowszą technologię, która pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo higieniczno-sanitarne pomieszczeń oraz ludzi, którzy w nich przebywają.