Wykończenie domu lub mieszkania to jeden z ostatnich etapów działań budowlanych lub remontowych, ale ma wbrew pozorom olbrzymie znaczenie. To właśnie w tym procesie nadany zostaje ostateczny kształt i wygląd pomieszczeń, który będzie stanowić przecież bazę późniejszej aranżacji.
Jedną z czynności wykonywanych podczas wykańczania domu i mieszkania jest montaż listew przypodłogowych. Czym są, do czego służą i jak je zamontować? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym artykule.
Listwy polistyrenowe – co to takiego?
Polistyren jest niezwykle popularnym materiałem, z którego wykonuje się wiele elementów m.in. szczoteczki do zębów, pudełka do płyt kompaktowych itp. Charakteryzuje się sporą elastycznością i odpornością na wilgoć, co stanowi więc idealne połączenie, aby zastosować go w elementach wykończeniowych. Polistyrenowe listwy przypodłogowe są właśnie jednym z takich rozwiązań.
Polistyrenowe listwy, które można zainstalować przy podłodze, mogą przybierać różne formy, wielkości oraz funkcje. Na rynku dostępne są zarówno listwy przypodłogowe polistyrenowe proste, jak i bardziej dekoracyjne. Część z nich posiada dodatkową opcję, którą jest specjalne wyżłobienie w środku na całej długości, dzięki któremu można poprowadzić pod nimi różnego rodzaju przewody i tym samym skutecznie je zamaskować.
Podstawowym zadaniem listew przypodłogowych jest oczywiście zakrywanie niedoskonałości powstałych przy remoncie czy budowie. Może tu chodzić zarówno o krawędzie elementów podłogi, jak i dolną część ściany. Dzięki zastosowaniu odpowiednich listew przypodłogowych, bez większego problemu można ukryć przed wzrokiem to, czego nie udało się doprowadzić do perfekcji.
Można też wykorzystać takie listwy tylko i wyłącznie ze względów estetycznych, czyli nawet wtedy, kiedy łączenie ścian z podłogą samo w sobie wygląda świetnie, jednak chcemy dodać taki element wyróżniający.
Listwy polistyrenowe – montaż
Montaż listw polistyrenowych z technicznego punktu widzenia jest prosty, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i właściwych narzędzi. Nie można tak po prostu wziąć i nakleić listwy tam, gdzie jej potrzebujemy i w ten sposób zostawić.
Po pierwsze: narzędzia. Oprócz oczywiście samej odpowiednio dobranej listwy, potrzebne będzie nam narzędzie do jej przycinania. Dziś w takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się piły ukosowe. Jeśli jednak nie mamy takiego sprzętu (nie mamy też opcji, by go wypożyczyć), to w zupełności wystarczy dobrze naostrzona piła do PCV i tzw. korytko, które pozwoli wykonywać nacięcia pod kątem 90 i 45 stopni. W przypadku zastosowania tej drugiej metody – trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces zajmie niestety zdecydowanie więcej czasu. Oprócz tego przyda się też zacisk stolarski, który pomoże utrzymać listwę w jednej pozycji podczas piłowania. Dobrze też wyposażyć się w papier ścierny kilku grubości lub tzw. kostkę ścierną, która pozwoli uzyskać idealnie równą powierzchnię w miejscu cięcia. Oczywiście wśród narzędzi musi znaleźć się też odpowiedni klej, dopasowany do listwy (najlepiej taki, jaki zaleca producent lub dostawca).
Teraz kiedy wiemy już, co jest nam potrzebne, pozostaje odpowiedzieć na pytanie: jak zamontować listwy polistyrenowe?
Na początku należy oczywiście przymierzyć listwę do ściany. W ten sposób odmierzymy idealnie jej potrzebną długość. Następnie przy pomocy ołówka zaznaczamy sobie od krawędzi miejsce, gdzie należy listwę przyciąć. Należy jednak pamiętać, aby oznaczenie zrobić pod odpowiednim kątem. Następnie bierzemy korytko i do środka wkładamy listwę, zabezpieczając ją ściskiem stolarskim. Odcinamy listwę pod kątem 45 stopni, po czym jej krawędź delikatnie szlifujemy, aby ją wyrównać. Następnie na odpowiednią stronę listwy nanosimy klej i całość przyciskamy mocno do ściany. Następne kawałki listwy przygotowujemy w dokładnie ten sam sposób, pamiętając, aby przycinać je w odpowiednim kierunku – tak, aby ścięte krawędzie stykały się ze sobą po zamontowaniu dwóch elementów. Po zakończeniu wstępnego mocowania należy dodać klej we wszystkie ewentualne szpary, aby je wypełnić, używając do tego szpachelki i wilgotnej szmatki, aby usunąć jego nadmiar. Na koniec należy odczekać dobę i gotowe – listwa została zainstalowana.