garaż

Jakie drzwi do garażu?

Samo wybudowanie przydomowego garażu to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważną kwestią jest wybór drzwi garażowych. Ich producenci oferują dziś wiele różnych możliwości. Trudno czasem zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi do garażu. Wszystko po to, aby ostatecznie wybrać takie, które będą się dobrze prezentować, będą funkcjonalne i będą w pełni spełniać swoje zadanie.

Rodzaje drzwi garażowych

Jak wspomniano, dziś rynek oferuje bardzo szeroki wybór drzwi garażowych. Przy zakupie tych konkretnych przede wszystkim kierować należy się indywidualnymi preferencjami. Ważne jednak, aby wziąć przy tym pod uwagę kilka istotnych elementów. Po pierwsze, wysokość bramy garażowej nie powinna być mniejsza niż 2 metry, a jej szerokość nie może być mniejsza niż 2,4 metra. Brama o takich minimalnych wymiarach zapewni odpowiednią funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Popularnym rodzajem drzwi garażowych są drzwi garażowe dwuskrzydłowe. W tym przypadku dwa skrzydła wsuwają się do środka na prowadnicach. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętać trzeba, że takie modele potrzebują dość dużo miejsca. Inny rodzaj bramy garażowej to wersja segmentowa. To rozwiązanie jest dobre, jeśli dysponuje się mniejszą ilością miejsca. Drzwi segmentowe wsuwają się bowiem do góry. Również popularne są modele uchylne. Ich powszechne stosowanie wynika z prostej konstrukcji. Dlatego można je zamontować w niemal każdym garażu. Wymieniając różne rodzaje bram garażowych, nie można również zapomnieć o drzwiach do garażu podnoszonych. To praktyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o przydomowe garaże stojące na prywatnej posesji. Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje bram garażowych. Wymienić można tu jeszcze choćby drzwi do garażu przesuwne.

Napędy do drzwi garażowych

Wybierając drzwi do garażu, nie można pominąć kwestii ich napędu. To on wpływa na to, że z drzwi korzystać można komfortowo, cicho i płynnie. Na rynku dostępne są oczywiście różne rodzaje napędów. Dziś najpowszechniejszym rozwiązaniem jest mechanizm z pilotem, dzięki niemu można bez wysiadania z auta zarówno otworzyć, jak i zamknąć drzwi garażowe. To z pewnością komfortowe rozwiązanie w czasie, kiedy aura pogodowa nie jest zbyt sprzyjająca. Takie rozwiązania oferuje m.in. salon drzwi w Lisim Ogonie.

Zakup drzwi garażowych

Zastanawiając się, jakie drzwi do garażu sprawdzą się najlepiej, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim pamiętać trzeba o materiale, z którego drzwi zostały wykonane. Musi być to oczywiście tworzywo trwałe i solidne. Poza tym bardzo ważną kwestią jest montaż bramy garażowej. Sam jej zakup to przecież nie wszystko. Montaż drzwi do garażu koniecznie zlecić należy doświadczonej w tym zakresie firmie, dzięki temu będzie miało się pewność, że zainstalowane są one w sposób prawidłowy. Błędy w montażu mogą skutkować uszkodzeniem napędu lub samej bramy po jakimś czasie jej użytkowania. To oczywiście będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Lepiej uniknąć tego problemu już na samym początku.

Koszt drzwi garażowych

Na koniec warto jeszcze podjąć temat kosztów związanych z zakupem drzwi garażowych. Jasne jest, że są one bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy choćby od ich konkretnego typu oraz producenta. Cena drzwi garażowych uzależniona jest także od tego, czy są one wyposażone w dodatkowe funkcje. Nie można przy tym zapomnieć także o kosztach montażu bramy. Istotne jest jednak, aby na drzwiach do garażu zbytnio nie oszczędzać. To zawsze powinien być zakup na wiele lat. Będzie tak, jeśli drzwi będą naprawdę solidne, a ich montaż przeprowadzony zostanie w sposób profesjonalny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nieco większy wydatek na początku niż późniejsze borykanie się z dodatkowymi kosztami związanymi z różnego rodzaju naprawami.

Zakup drzwi garażowych to ważna kwestia, dlatego wybór konkretnego modelu nigdy nie powinien być przypadkowy. Warto dokładnie przeanalizować dostępną na rynku ofertę i wybrać taką bramę, która najlepiej odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom.