Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o świadomej pielęgnacji twarzy. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących kosmetyków, w które warto zainwestować i kolejności używania poszczególnych produktów. Jednym z etapów codziennej rutyny powinno być tonizowanie skóry. Niestety, wiele osób pomija ten krok. Co to jest tonizacja skóry? Jakich produktów używać do tego etapu? Po co tonik do twarzy?
Tonizacja skóry – co to znaczy?
Tonizowanie skóry to niezwykle ważny krok, o którym wiele osób zapomina. Po co jest tonik do twarzy? To właśnie dzięki niemu skóra będzie miała odpowiedni odczyn pH. Naturalny poziom pH skóry wynosi około 5, czyli jest to środowisko kwaśne. Trzeba jednak pamiętać, że regularne stosowanie różnych kosmetyków, zwłaszcza oczyszczających, sprawia, że poziom pH skóry staje się bardziej zasadowy. Systematyczne tonizowanie twarzy reguluje pracę gruczołów łojowych i chroni ją przed drobnoustrojami. Należy również uwzględniać właściwą kolejność, jeśli chodzi o stosowanie toniku do twarzy. Powinno się nakładać go zaraz po oczyszczeniu i osuszeniu twarzy. Toniku nigdy się nie spłukuje. Można delikatnie wklepać go opuszkami palców lub pozwolić mu na samodzielne wchłonięcie. Nie zapominaj, że zbyt mocne tarcie może prowadzić do podrażnień. Po zaaplikowaniu kosmetyku można przejść do kolejnych etapów pielęgnacji, czyli nakładania kremu lub serum.
Jakie toniki wybrać?
Czym dokładnie jest tonik i jakie składniki powinien zawierać, a jakich lepiej unikać? Tonik jest produktem na bazie wody, który jest wzbogacony o różne składniki, takie jak witaminy, ekstrakty roślinne, oleje, alkohole tłuszczowe czy nawilżające. Istnieją różne rodzaje toników, w zależności od składu. Mogą być uniwersalne o działaniu nawilżającym, które sprawdzą się przy niemal każdym typie skóry, złuszczające, które zawierają np. kwasy czy łagodzące. Zdarza się jednak, że u niektórych osób kosmetyki te wywołują niepożądane działanie w postaci uczulenia lub podrażnień. Zdarza się, że nawet naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne, mogą wywołać reakcję alergiczną. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto wtedy sięgnąć po hydrolat, czyli wodę roślinną, którą otrzymuje się w wyniku oddzielenia olejku od rośliny.
Warto próbować różnych produktów, zarówno toników, jak i hydrolatów, aby przekonać się, co działa najlepiej dla naszej skóry. W sklepach można spotkać mnóstwo produktów tego typu, więc każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, jaki masz typ cery. Dużą popularnością cieszą się naturalne toniki do twarzy, które bazują na różnego rodzaju ziołach, wyciągach z roślin czy olejach. Warto wybrać taki kosmetyk, który nie zawiera alkoholu wysuszającego, zwłaszcza jeśli masz cerę wrażliwą. Częste stosowanie kosmetyków z alkoholem może przesuszyć skórę i powodować szereg podrażnień. Tonik należy dobrać do swoich wymagań. Zwróć także uwagę na opakowanie produktu. Wiele z nich znajduje się w butelkach z atomizerem, co znacznie ułatwia nakładanie produktu i sprawia, że jest ono niezwykle komfortowe. Nie musisz w tym celu używać płatków kosmetycznych.
Dlaczego warto używać toniku do twarzy?
Wiesz już, czym dokładnie jest tonizacja oraz jaki produkt wybrać, ale co robi tonik poza przywracaniem odpowiedniego poziomu pH? Po co właściwie go stosować? Regularne używanie toniku niesie ze sobą mnóstwo przeróżnych korzyści. Produkt ten odświeża skórę i przywraca jej zdrowy, promienny wygląd. Łagodzi on także różnego rodzaju podrażnienia i usuwa zanieczyszczenia. Ponadto może też pomóc przy różnego rodzaju problemach z cerą. Systematycznie stosowany, zwęża pory i redukuje niepożądane zmiany, takie jak wypryski czy zaskórniki. Pomaga on także zachować odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu skóra znacznie wolniej się przesusza. Tonik warto stosować cały rok. W okresie letnim i wiosennym pomaga on przy regulowaniu pracy gruczołów łojowych, które przy częstym kontakcie ze słońcem produkują więcej sebum. Natomiast w miesiące jesienne i zimowe tonik ochroni twarz przed nadmiernym wysuszeniem.