Pojawienie się szczeniaka w domu to niezwykłe wydarzenie dla każdej rodziny. Ten wyjątkowy moment wiąże się z wieloma kwestiami, które wymagają uporządkowania. Ważnym aspektem życia każdego młodego psa jest odpowiednie żywienie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych karm – wybór odpowiedniej może więc okazać się nieco problematyczny. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dobre pożywienie dla psa powinno dostarczać mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników odżywczych. Jest to czynnik, który w znaczącym stopniu wpływa na późniejsze zdrowie ukochanego pupila. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?
Przede wszystkim – dobry skład
Jaką najlepszą karmę dla szczeniaka wybrać pod kątem dobrego składu? Jak ocenić czy w wybranym produkcie znajdują się wszelkie niezbędne składniki odżywcze? Przede wszystkim wybierając karmę dla szczeniaka najlepiej zdecydować się na produkt opisany jako pełnoporcjowy. Określenie to oznacza, że wybrany pokarm dostarcza psu wszystkich niezbędnych substancji, których potrzebuje on w ciągu dnia do prawidłowego funkcjonowania. Najlepsza karma dla szczeniaka to przede wszystkim karma z możliwie najbardziej naturalnym składem. Warto zwrócić uwagę na to, aby była ona bezzbożowa i zawierała możliwie największy procent mięsa. Unikać należy wszelkiego rodzaju produktów, w składzie których znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to bowiem różnego rodzaju zmielone pazury, pióra czy dzioby, które są niewskazane w diecie czworonoga. Kupując zarówno suchą karmę dla szczeniaka, jak i mokrą, warto wybierać karmy, które w swoim składzie nie zawierają ryżu i zbóż. Są to kompletnie zbędne w diecie psa zapychacze.
Karma sucha czy mokra?
Dylemat stojący przed każdym właścicielem szczeniaka to kwestia wyboru rodzaju karmy. Na rynku dostępne są karmy mokre, suche oraz półmiękkie. Każda z nich posiada pewne zalety. Karmę mokrą zdecydowanie łatwiej pogryźć szczeniakowi w okresie ząbkowania. Dodatkowo pożywienie tego typu z reguły jest smaczniejsze i chętniej spożywane przez psich niejadków. Z kolei jedzenie w formie granulek wspomaga dbanie o stan szczenięcego uzębienia. Warto zadać sobie też pytanie, jaka najlepsza karma dla szczeniaka będzie praktyczna dla opiekuna w codziennym życiu? Zdecydowanie sucha. Wystarczy regularne wsypywanie jej do psiej miseczki – nie trzeba martwić się o odpowiednie przechowywanie puszek i ciągłe mycie misek czy wyrzucanie niezjedzonych resztek. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są też karmy półmiękkie. Są bardziej smakowite niż produkty suche, jednocześnie łatwe w porcjowaniu. Jednak okres przydatności do spożycia jest stosunkowo krótki. Warto też wspomnieć o tym, że mokra karma dla szczeniaka jest zdecydowanie mniej kaloryczna niż karma sucha. Dlatego doskonale sprawdzi się jako podstawowe pożywienie dla łakomych szczeniaków.
Karmy dedykowane szczeniakom
Kupując karmę dla szczeniaka, warto zwrócić uwagę na to, aby była dedykowana konkretnej rasie bądź typowi budowy psiaka. W szczególności psy duże, które szybko rosną są narażone na różnorodne choroby wynikające z braku odpowiedniej ilości składników odżywczych. Grozi im m.in. osteochondroza czy krzywica. Często zaleca się nawet suplementację w żywieniu tego typu psiaków. Z kolei szczenięta ras miniaturowy nie powinny spożywać karmy dla młodych psów zbyt długo, gdyż stosunkowo szybko osiągają one dojrzałość i ich potrzeby energetyczne zmniejszają się. Często poleca się karmy mokre dla szczeniaków. Spora grupa młodych piesków zmaga się bowiem z różnymi zaburzeniami łaknienia – karma mokra sprawdza się zarówno przy zwiększonym łaknieniu, jak i u psich niejadków.
Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniaka to podstawa długiego, zdrowego życia psiego towarzysza. Warto więc zaopatrzyć się w podstawową wiedzę dotyczącą żywienia psów. Dobrym pomysłem może okazać się również zasięgnięcie opinii weterynarza czy psiego dietetyka. Z rozwagą należy też wybrać sklep, w którym karma będzie kupowana. Psie żołądki są wrażliwe na zmiany i cenią sobie regularne podawanie tego samego pożywienia. Dobre karmy dla psów w sklepie vet-shop.pl są nieustannie dostępne.