narzędzia

Co to jest głębokościomierz i do czego służy?

Głębokościomierz jest specjalistycznym narzędziem pomiarowym, które charakteryzuje się niezwykle wysoką precyzją. Znajduje ono bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane jest m.in. do przeprowadzania pomiarów występów, podebrań, kieszeni oraz wszelkiego rodzaju otworów i szczelin. Wyróżniać można kilka modeli głębokościomierzy. Każdy z nich może być stosowany do innych celów. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym dokładnie jest to narzędzie oraz do czego służy.

Głębokościomierze suwmiarkowe i mikrometryczne

Jak wspomniano, wyróżnić można kilka rodzajów głębokościomierzy. Różnią się one od siebie swoją budową oraz sposobem działania. Dwa główne rodzaje głębokościomierzy to modele suwmiarkowe oraz mikrometryczne. Odpowiadając na pytanie, co to jest głębokościomierz, zacząć trzeba od charakterystyki modelu suwmiarkowego. Zaletą tego narzędzia jest jego prosta obsługa. Głębokościomierz suwmiarkowy idealnie się zatem sprawa przy wykonywaniu prostych pomiarów. Jego budowa składa się z takich elementów jak prowadnica, szczęki oraz śruba skręcająca noniusze. Taka budowa głębokościomierza suwmiarkowego pozwala na wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów. Mowa tu o pomiarach z dokładnością nawet od 0,01 do 0,02 mm. Warto tu zaznaczyć, że część modeli suwmiarkowych wyposażonych jest w hak, który pozwala na wykonywanie pomiarów odsadzeń oraz odcięć. Drugim modelem głębokościomierza jest głębokościomierz mikrometryczny. Jest to narzędzie dużo bardziej specjalistyczne w porównaniu z głębokościomierzem suwmiarkowym. Narzędzie to umożliwia przeprowadzenie niezwykle precyzyjnych pomiarów. To, co charakteryzuje ten model głębokościomierza to zastosowanie w nim specjalnej śruby mikrometrycznej. Dzięki niej możliwe jest wykonanie pomiarów z dokładnością do nawet 0,01 mm. Głębokościomierze mikrometryczne znajdują swoje zastosowanie przy różnych pracach. Najczęściej dotyczą one wykonania pomiarów kieszeni płaskich, niewielkich otworów nieprzelotowych, uskoków oraz zagłębień.

Głębokościomierze analogowe i elektroniczne

Definicja głębokościomierza musi także obejmować modele analogowe oraz elektroniczne. To, czym się one różnią to sposób wskazywania wyniku pomiaru. Głębokościomierze analogowe pod kątem swojej konstrukcji są narzędziami dość prostymi. Nie są dziś stosowane zbyt często. Zwykle wykorzystuje się je jedynie w celu przeprowadzenia mało skomplikowanych pomiarów. Zdarzają się takie pomiary, których wynik nie musi być bardzo precyzyjny. To właśnie w takich sytuacjach stosuje się głębokościomierze analogowe. Trzeba jednak podkreślić, że zaletą tego modelu jest fakt, że nie jest on narażony na zakłócenia ze strony pola elektromagnetycznego. Bardziej skomplikowane, a zatem i dokładniejsze są głębokościomierze elektroniczne. Wynika to z tego, że w ich przypadku zastosowana została dużo nowocześniejsza technologia. Głębokościomierze elektroniczne pozwalają na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów w bardzo krótkim czasie. W przeciwieństwie jednak do głębokościomierzy analogowych te narażone są na działanie pola elektromagnetycznego. Oznacza to, że pomiarów nie powinno się tym narzędziem wykonywać w miejscach, w których działa dużo urządzeń elektronicznych. Mimo to, zastosowanie głębokościomierzy elektronicznych jest dużo szersze.

Głębokościomierz – jak mierzyć?

Wykonywanie pomiarów głębokościomierzem nie jest bardzo skomplikowane. W pierwszej kolejności zadbać należy o to, aby mierzony element był czysty. Następnie szczęki narzędzia ustawić należy na górnej krawędzi mierzonego elementu tak, aby przylegały one dokładnie do powierzchni. Kolejny krok to wprowadzenie w otwór prowadnicy do momentu, w którym poczuje się opór. W tym momencie dokręcić należy śrubę skręcającą. Teraz możliwe jest odczytanie na noniuszu wyniku pomiaru.

Głębokościomierz to niezwykle przydatne narzędzie. Dzięki temu, że dostępne są różne jego modele, wybrać można taki, który najlepiej pasować będzie do konkretnych prac. Biorąc dodatkowo pod uwagę to, że nie jest to narzędzie skomplikowane w obsłudze, to śmiało, można powiedzieć, że każdy majsterkowicz powinien je mieć.