lekarz

Jak się otworzyć na terapii?

Jeżeli zdecydowałeś się na terapię, to zrobiłeś pierwszy i najważniejszy krok. Niezależnie od tego, jaki jest powód skorzystania ze specjalistycznej pomocy, stanowi dobrą decyzję, początek zmiany siebie oraz swojego życia. Czasy, kiedy skorzystanie z usług psychologa bądź terapeuty było uważane za oznakę słabości, na całe szczęście minęły bezpowrotnie. Nadal jednak wielu ludzi, którzy decydują się na szukanie pomocy, zastanawia się, jak otworzyć się przed terapeutą. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać, a z pomocą może przyjść psychoterapia online.

Jak otworzyć się na terapii?

Osoby, które decydują się na terapię, ze zrozumiałych powodów pełne są niepewności. Nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, czy decyzja o podjęciu leczenia była właściwa, ani nie mają pojęcia, jak się otworzyć przed psychologiem, aby zostać właściwie zrozumianym. Jednak cały ten lęk i obawy są w zupełności niepotrzebne i nieuzasadnione. Specjalista, przed którym przyjdzie Ci sięgnąć do swojego wnętrza, nie będzie ani oceniał, ani obwiniał. Wiedz, że terapeuta pomoże z innej perspektywy, z większym dystansem spojrzeć na to, co przeżywasz. Rozmawiając ze specjalistą, jesteście równorzędnymi partnerami, nie panuje między Wami relacja typu uczeń i nauczyciel.

Musisz zdać sobie sprawę, że to Ty jesteś najważniejszy. Kluczem do zrozumienia siebie i swoich obecnych problemów jest nieukrywanie pojawiających się emocji oraz trudnych z Twojej perspektywy wydarzeń. Pamiętaj, że terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa – nic co powiesz podczas spotkania, nie wydostanie się poza gabinet. Ponadto jest tam on po to, by pomóc Ci zrozumieć, co przeżywasz, dlaczego znalazłeś się w takiej, a nie innej sytuacji oraz co możesz zrobić, aby ją poprawić. Jeżeli jesteś osobą nieśmiałą bądź zamkniętą w sobie, nie masz żadnego obowiązku, by zmuszać się do czegokolwiek w tym nadmiernej wylewności, zwłaszcza już na samym początku. W miarę jak poczujesz się tam bezpiecznie i dobrze, możesz z czasem otwierać się coraz bardziej.

O czym mówić na terapii?

Pamiętaj, że czas na terapii należy w stu procentach do Ciebie. Nie ma określonych tematów, jakie musisz poruszać ani pytań, na które jesteś zmuszony odpowiedzieć. Zagadnienia potrzebujące poruszenia i kierunek rozmowy zależą tylko od Ciebie. Psycholog będzie pełnił raczej rolę drogowskazu, zwracając Twoją uwagę na kwestie wymagające jego zdaniem głębszego przeanalizowania. Jeżeli jest jakaś sprawa, której wyjątkowo chciałbyś poświęcić czas na terapii, nie wahaj się jej poruszyć.

Ważne jest, by mówić to, co czujesz i jakie emocje obecnie przeżywasz. Niezależnie, czy będzie to tyczyło się bezpośrednio danej chwili czy wydarzenia z przeszłości, to właśnie towarzyszące przy tej okazji emocje będą najważniejsze. Zrozumienie tego, co czujesz oraz dlaczego, pomoże odnaleźć Ci się w życiu. Nie jest łatwo o tym mówić, nieraz nawet występują trudności z nazwaniem tego, co przeżywasz, ale to właśnie w takich przypadkach nieoceniona okaże się pomoc specjalisty. Jeżeli więc sen z powiek spędza Ci kwestia, jak otworzyć się przed terapeutą, by mieć o czym mówić w trakcie spotkania, możesz przestać się przejmować. Nawet jeżeli w Twoich myślach bądź wypowiedziach będzie panował chaos, psycholog pomoże Ci się uspokoić i powiedzieć to, co dla Ciebie w danej chwili istotne.

Psychoterapia online

Jeżeli mimo wszystko nadal nie wiedziałbyś, jak otworzyć się na terapii, a spotkania z obcym w nieznanym miejscu budzą Twoją obawę, możesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest psychoterapia online. W ostatnim czasie z powodu bieżących wydarzeń to coraz popularniejsza forma leczenia. Decydując się na taką terapię, nie musisz nigdzie dojeżdżać, a dzięki temu, że rozmowa z psychologiem odbywa się poprzez internet, a równocześnie w znanym i bezpiecznym dla Ciebie miejscu, możesz czuć większą swobodę. Powoduje to również, że posiadasz większą kontrolę nad przebiegiem spotkania. Ponadto w przypadku, gdybyś mimo wszystko nie wiedział, jak się otworzyć przed psychologiem, możesz łatwo zakończyć sesję.