gabinet

Jak wyposażyć gabinet zabiegowy?

Gabinet zabiegowy jest ważnym pomieszczeniem na oddziale ambulatoryjnym lub szpitalnym. Wykonuje się tu szeroki zakres zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych, co oznacza, że szczególne wymagania stawiane są wyposażeniu takich miejsc.

Do czego służy gabinet zabiegowy?

W zależności od rodzaju placówki profilaktyczno-leczniczej w gabinecie zabiegowym mogą być wykonywane różne procedury medyczne, zazwyczaj zarządzone wcześniej przez lekarza. Należą do nich wykonywanie zastrzyków dożylnych, domięśniowych i podskórnych, np. z hormonami białkowymi za pomocą strzykawki insulinowej, pobieranie krwi żylnej lub kapilarnej, zakładanie opatrunków, dożylne wlewy kroplowe, cewnikowanie pęcherza moczowego, procedury ratunkowe itp.

Większość manipulacji wykonywanych w gabinecie zabiegowym wymaga sterylnych warunków, dlatego szczególnie powszechne jest używanie chusteczek z alkoholem do oczyszczania skóry i stosowanie roztworów dezynfekujących do powierzchni.

Podział na strefy pomieszczeń medycznych

Pomieszczenie podzielone jest na trzy główne strefy:

  • Sterylne pomieszczenie – przeznaczone jest do przechowywania materiałów medycznych (w tym sterylnych), narzędzi, urządzeń i środków farmaceutycznych;
  • Pomieszczenie do pracy – w tym obszarze wykonywane są wszystkie niezbędne manipulacje medyczne oraz wypełniane raporty;
  • Pomieszczenie przeznaczone do gromadzenia i unieszkodliwiania odpadów, przechowywania zużytych wyrobów medycznych oraz ich dezynfekcji.

Gabinet zabiegowy – wyposażenie oraz wymagania

Stanowisko pracy pielęgniarki, czyli głównego specjalisty gabinetu zabiegowego powinno być wyposażone zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami Ministerstwa Zdrowia i przepisami sanitarno-epidemiologicznymi. W celu zorganizowania takiego miejsca należy przewidzieć kilka stolików (biurkowy, manipulacyjny, sterylny), kozetki, szafki medyczne, beczki oraz pojemniki do przechowywania i przeładunku materiałów medycznych, lodówkę, umywalkę, pojemnik do gromadzenia odpadów, a także napromiennik bakteriobójczy. Oprócz mebli i sprzętu, gabinet zabiegowy jest dodatkowo wyposażony w medyczne materiały eksploatacyjne oraz narzędzia.

Gabinet zabiegowy – meble medyczne

Meble medyczne do gabinetów zabiegowych to specjalny zestaw wyposażenia i sprzętu. Podobnie jak meble do gabinetów lekarskich danej specjalności muszą one spełniać następujące wymagania:

  • Obowiązkowa zgodność z normami państwowymi w zakresie materiałów, konstrukcji, parametrów i innych cech;
  • Zgodność z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi Ministerstwa Zdrowia;
  • Dobór elementów zestawu zgodnie z indywidualnymi cechami działu medycznego i profilem samej instytucji.

Wysokiej jakości medyczne meble biurowe przyczyniają się do poprawy fizycznego i emocjonalnego samopoczucia pacjentów. Nowoczesna sala zabiegowa pozwoli na wykonywanie zabiegów leczniczych oraz profilaktycznych z najwyższą starannością.

Specjalistyczne meble medyczne do gabinetów zabiegowych na ginekologii, pediatrii, chirurgii lub terapii różnią się znacząco. Różnego rodzaju sprzęt można kupić w specjalistycznym sklepie internetowym po wcześniejszym zapoznaniu się z charakterystyką w katalogu.

Jak urządzić gabinet zabiegowy? Materiały eksploatacyjne i przybory

Wyposażenie gabinetu zabiegowego obejmuje również artykuły zużywalne (prześcieradła, bandaże, serwety) oraz narzędzia jednorazowego użytku (strzykawki, szpatułki, skaryfikatory itp.). Obowiązkowe jest stosowanie środków ochrony osobistej – masek, czepków, fartuchów, rękawic czy gogli. Przede wszystkim, aby chronić pacjenta i specjalistę, należy kupić odpowiednią ilość rękawic medycznych.

Ponadto dla prawidłowego funkcjonowania gabinetu zabiegowego przestrzeń robocza wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt – opaski uciskowe, tonometr, termometr, stetoskop, igłotrzymacze, imadła chirurgiczne, stojaki na kroplówki i inne akcesoria. Sprawdź ofertę igłotrzymaczy na https://madens.pl/oferta/narzedzia-instrumenty-chirurgiczne/iglotrzymacze-imadla-chirurgiczne/!

W celu utrzymania czystości w gabinecie zabiegowym zapewnione są specjalne pojemniki z nakładkami na obuwie – te jednorazowe produkty zapobiegają rozprzestrzenianiu się brudu i są wydawane pacjentom bezpośrednio przy wejściu do wnętrza.