Jak zamontować szuflady?

Szuflady znajdują się w niemal każdym domu i mieszkaniu. Nie może to dziwić. Są funkcjonalne i praktyczne, a często stanowią także element dekoracyjny. Znajdują się w salonach, łazienkach, sypialniach czy kuchniach. W znaczący sposób ułatwiają funkcjonowanie w tych pomieszczeniach. Ważne jednak, aby szuflady zostały prawidłowo zamontowane. W innym wypadku nie będą one spełniać swojego zadania. Montaż szuflad polega przede wszystkim na właściwym zamocowaniu prowadnic. Nie jest to trudne, jednak należy zrobić to dokładnie. Jak zatem zamontować prowadnice do szuflad i same szuflady?

Jak zamontować prowadnice do szuflad?

Jak wspomniano, przy mocowaniu szuflad tak naprawdę najważniejszy jest montaż prowadnic. Zanim się jednak do tego przystąpi, konieczne jest wcześniejsze wykonanie pewnych przymiarek. W pierwszej kolejności ważne jest rozłożenie przedniej części szuflady na skrzynce szafki. Kolejny krok to zaznaczenie ołówkiem dolnych krawędzi frontów. Dzięki temu możliwe będzie wyznaczenie linii i miejsca umieszczenia prowadnic. Oczywiście wszystkie przymiarki zawsze wykonane muszą być z odpowiednią precyzją i dokładnością. W innym przypadku ryzykuje się, że prowadnica zostanie zamontowana za nisko. W takiej sytuacji szuflada nie będzie się do końca zamykać. Może się także zdarzyć tak, że z powodu źle wykonanych pomiarów prowadnica znajdzie się zbyt wysoko. To również sprawi, że późniejsze korzystanie z szuflady będzie po prostu niewygodne.

Prawidłowy montaż prowadnic do szuflad

Sam montaż prowadnic nie jest trudny. Przede wszystkim polega on na ich przykręceniu do boków szuflady pod kątem 90 stopni. Aby mieć pewność, że prowadnice na pewno będą zamontowane pod tym kątem, dobrze skorzystać z kątownika. Montaż szuflad nie kończy się jednak na samym przykręceniu prowadnic. Następnie muszą one zostać lekko przesunięte w głąb szuflady. Dzięki temu będą dodatkowo zabezpieczone. Trzeba bowiem pamiętać, że częste otwieranie i zamykanie szuflady naraża prowadnice na szarpanie. Może to spowodować ich uszkodzenie, jeśli zostaną źle umieszczone. Dotyczy do każdego rodzaju prowadnic.

Klej w montażu prowadnic

Do montażu prowadnic stosuje się różne materiały, na przykład klej. Trzeba jednak przyznać, że zastosowanie kleju do montażu prowadnic ma swoje zalety, ale i wady. Zwykle stosowany jest on do montażu prowadnic do szuflad drewnianych. Wynika to z tego, że mocowanie z wykorzystaniem kleju w tym przypadku jest łatwe i szybkie. Nie ma konieczności stosowania wkrętów i wiertarki. Wystarczy sam klej. Oczywiście nie może być to obojętnie jaki klej. Cechować musi się wysoką jakością. Choć, jak wspomniano, taki montaż jest prosty, to stosowania tej metody nie zaleca się w przypadku szuflad dość ciężkich. Jeśli do takiej szuflady włoży się jeszcze różne rzeczy i przedmioty, to jej ciężar sprawi, że nacisk na prowadnice będzie zbyt duży. Klej może tu nie wytrzymać i prowadnice po prostu się zerwą. To z kolei doprowadzić może do uszkodzenia szuflady.

Przykręcanie prowadnic do szuflad

Odpowiadając na pytanie, jak zamontować szuflady, szczególną uwagę poświecić należy kwestii przykręcenia prowadnic. Jest to dużo lepszy sposób na ich montaż w porównaniu z zastosowaniem kleju. Przede wszystkim można mieć pewność, że jeśli prowadnice przykręcone zostaną w sposób solidny, to na pewno nie zerwą się nawet pod wpływem dużego ciężaru. Pamiętać też trzeba, że szuflady zwykle kupuje się na lata. Warto zatem zadać o ich solidny montaż. Dzięki temu służyć będą bardzo długo.

Zakup prowadnic do szuflad

Na rynku dostępne są różne rodzaje prowadnic do szuflad. Uwagę szczególnie zwrócić należy na modele rolkowe oraz kulkowe. Prowadnice rolkowe charakteryzują się tym, że są dość łatwe w montażu. Z drugiej jednak strony, mają niezbyt duży udźwig. Poza tym mogą wysuwać się tylko częściowo. Natomiast prowadnice kulkowe są w stanie utrzymać znacznie większy ciężar. Można jest zatem stosować w każdej szufladzie niezależnie od jej przeznaczenia.