Co sprawdzić przed kupnem samochodu używanego?

Po okresie pandemii ekonomiści prognozują w naszym kraju duży wzrost gospodarczy. Nie inaczej ma być w przypadku branży motoryzacyjnej, która bardzo mocno odczuła skutki obostrzeń pandemicznych. Czeka nas więc zwiększony popyt na samochody zarówno nowe, jak i te używane. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: co sprawdzić przed kupnem auta z drugiej ręki? W poniższym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Co sprawdzać przy zakupie auta?

Jedną z podstawowych rzeczy, jaką należy zweryfikować przed zakupem samochodu używanego, jest to, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży. Bardzo często zdarza się, że nielegalni handlarze w szybki i okazyjny sposób chcą się pozbyć trefnego auta, tak by jak najprędzej upłynnić gotówkę.

By sprawdzić, czy samochód nie pochodzi z nielegalnego źródła, należy zweryfikować numer VIN znajdujący się na silniku oraz podwoziu. W internecie można znaleźć co najmniej kilka wyszukiwarek, które pomogą nam sprawdzić legalność pojazdu.

Sprawdzanie aut przed kupnem nie powinno jednak ograniczyć się tylko do skontrolowania numeru VIN. Dodatkowo warto sprawdzić całą historię pojazdu, ponieważ to dzięki niej dowiemy się, czy samochód nie był uszkodzony w wyniku wypadku lub jaki jest rzeczywisty stan jego licznika. „Kręcenie licznika” to bowiem jedno z częstszych oszustw w branży motoryzacyjnej. Niepokoić powinny nas samochody starsze, które mają niewielki przebieg. Nie powinniśmy w tym wypadku wierzyć handlarzowi wyłącznie na słowo, ponieważ często przebieg okazuje się nieprawdziwy – warto sprawdzić go na własną rękę.

Od kilku lat policja przy rutynowych kontrolach aut ma obowiązek spisywania liczników. Dzięki temu w internecie dostępne są całe bazy samochodów zawierające ich aktualne dane.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli samochód z drugiej ręki na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjny, nie oznacza to automatycznie, że jest bez wad. Najważniejszymi elementami każdego auta są jego podzespoły. Mowa tutaj o układach:

  • silnikowym,
  • hamulcowym,
  • skrzyni biegów,

Każdy z tych układów ma decydujący wpływ na żywotność i sprawność pojazdu. Najkosztowniejszą częścią przy naprawach jest serce samochodu, czyli jego silnik. Przed decyzją o kupnie auta rozsądnie będzie odbyć przynajmniej jedną jazdę testową na dystans dłuższy niż 5km. Jeżeli podczas jazdy usłyszymy niepokojące odgłosy dobiegające spod maski takie jak stukot, pisk czy nierówna praca silnika, będzie to oczywista oznaka ukrytych wad.

Sprawdzanie auta przed kupnem powinno być kompleksowe, dlatego krótka przejażdżka pomoże nam określić wszelkie mankamenty pojazdu. Kolejnym istotnym elementem jest praca skrzyni biegów. Jest to kolejny ważny i drogi podzespół. Biegi na skrzyni powinny przeskakiwać płynnie, a także reagować bez problemu na ruchy sprzęgła. Jeżeli dostrzeżemy, że pomimo wciskania pedału sprzęgła do podłogi mamy trudności ze zmianą biegu, jest to znak uszkodzenia zębatki sprzęgła lub skrzyni biegów.

Inną kwestią jest strona wizualna samochodu. Jeżeli na karoserii dostrzec możemy oznaki rdzy czy przetarcia, lepiej odpuścić sobie zakup.

Sprawdzenie auta przed kupnem – Warszawa

Kupno samochodu wiąże się z dość dużym, jednorazowym wydatkiem. Dlatego też decyzja powinna być przemyślana, a auto dokładnie sprawdzone. Dobrze jest w tym wypadku albo skorzystać z rady znajomego, który posiada odpowiednią wiedzę na temat samochodów, albo z pomocy fachowców. Istnieje kilka serwisów, których pracownicy doradzą nam w wyborze sprawdzonego auta. Zalicza się do nich Autotesto. Pracujący tam eksperci wiedzą doskonale, na czym polega sprawdzenie auta przed kupnem – Warszawa.

Dobrze kupować auto w towarzystwie osób dysponujących rozległą wiedzą o motoryzacji. Dzięki temu wydane przez nas pieniądze nie okażą się złą inwestycją, a my będziemy cieszyć ze sprawnego samochodu przez długie lata. Poświęćmy więc chwilę, by zapoznać się z ofertą i dokonać pewnych zakupów.