umysł

Jak ćwiczyć sprawność umysłu?

Co roku odnotowuje się kilka milionów nowych przypadków demencji. Wiele z nich związanych jest z chorobą Alzheimera. Choć nie mówi się o tym zbyt dużo – nawet młodzi ludzie cierpią na te choroby i inne zaburzenia pamięci. Powoli zwiększa się jednak świadomość społeczna dotycząca konieczności regularnych ćwiczeń zwiększających sprawność umysłu. Taki trening połączony z ogólną dbałością o zdrowie może pomóc uniknąć problemów związanych z zanikami pamięci w przyszłości. Ćwiczenie sprawności umysłowej to także doskonały sposób na poprawę wyników w nauce, pracy czy szybsze czytanie książek. Jak ćwiczyć bystrość umysłu, aby czas poświęcony na trening był efektywny? Jakie zadania warto wykonywać, aby zdolność do zapamiętywania z czasem się zwiększała?

Skoncentruj się!

Aby skutecznie zapamiętać nowe informacje i wzmocnić tworzenie się nowych połączeń neuronów, wszelkiego rodzaju ćwiczenia pamięciowe należy wykonywać w pełnym skupieniu. Ćwiczenia na koncentrację można wykonywać podczas codziennych czynności. Przede wszystkim warto zrezygnować z wykonywania wielu czynności jednocześnie, gdyż jest to tylko pozorna oszczędność czasu. Układając wyznaczone zadania jedno po drugim istnieje mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Również przed rozpoczęciem ćwiczeń na umysł należy zadbać o spokojną atmosferę, która będzie sprzyjała koncentracji. Największym wrogiem skupienia jest stres. 

Przykładowe ćwiczenia

Jak ćwiczyć swój umysł, aby czas poświęcony na trening był wykorzystany efektywnie? Przede wszystkim dobrane ćwiczenia powinny charakteryzować się odpowiednim poziomem trudności. Codzienne rozwiązanie krzyżówek na początku może okazać się rozwijające, jednak po dłuższym okresie czasu okaże się, że jest to tylko rutynowa czynność będąca nawykiem. Kluczem do skuteczności wykonywanych ćwiczeń jest to, aby mózg musiał zaangażować się w celu ich wykonania. Ciekawym sposobem może okazać się przełamywanie codziennej rutyny. Nawet zmiana ręki trzymającej szczotkę do włosów, czy pójście do pracy inną drogą pomoże w zaangażowaniu mózgu i rozwinięciu sprawności. Jak ćwiczyć umysł w przyjemny sposób? Trening mózgu może nawet przerodzić się w codzienne hobby! Układanie domina, kart czy drewnianych puzzli 3D to doskonałe sposoby na wolne popołudnia. Obecnie dostępnych jest też wiele różnorodnych kursów, szkoleń, a nawet aplikacji mobilnych, które mogą wspomóc regularne ćwiczenia sprawności umysłu. 

Rozwaga i relaksacja

Jeżeli zastanawiasz się, jak trenować umysł i nie wiesz, od czego zacząć, przeanalizuj swój plan dnia i spróbuj wprowadzić niewielkie zmiany. Podstawową umiejętnością, która znacząco pomoże w skoncentrowaniu się na wykonywanych zadaniach, jest zdolność relaksacji i uważnego interpretowania rzeczywistości. Wszystkie rutynowe zadania warto wykonywać świadomie. Koncentracja na teraźniejszości, bycie tu i teraz korzystnie wpływa na mózg i wspomaga jego kondycję. Przed rozpoczęciem wybranych ćwiczeń zwiększających sprawność umysłu warto zawsze poświęcić chwilę na zrelaksowanie się, aby nie wykonywać zadań szybko. Aby były efektywne – należy poświęcić im 100% uwagi. 

Oderwanie od codziennej rutyny kluczem do sukcesu

Co prawda codzienne nawyki wprowadzają porządek do harmonogramu dnia. Jednak funkcjonowanie na „autopilocie” nie jest korzystne dla funkcjonowania mózgu. Jak ćwiczyć swój umysł podczas wyjątkowo intensywnych dni? Wystarczy ugotowanie nowej potrawy, wyjście poza strefę komfortu i rozmowa z nieznaną osobą czy zawiązanie butów innym sposobem niż zazwyczaj. Warto też próbować wszelkiego nowych rodzajów aktywności. Nauka jazdy na rolkach czy wyjście na strzelnicę to także doskonałe sposoby pomagające ćwiczyć sprawność umysłu. 

Jak ćwiczyć umysł w dzisiejszym świecie? Trening warto wpleść w codzienne aktywności. Ćwiczenia nie muszą być trudne, ani wyszukane. Wystarczy po prostu odnaleźć w sobie pokłady kreatywności i spróbować wykonywać codzienne zadania uważnie, w pełnej koncentracji. Trening sprawności mózgu może być też doskonałą okazją do odnalezienia nowego hobby.