olej

Czy olej można wylewać do zlewu?

Większość polskich kuchni wyposażona jest w oleje i oliwy, które są praktycznie codziennie wykorzystywane do przygotowywania potraw dla całej rodziny. Olej wykorzystuje się bardzo często do smażenia różnych mięs, a oliwa z oliwek urozmaica sałatki. Po przygotowaniu i zjedzeniu posiłku trzeba oczywiście posprzątać pozostałości po gotowaniu. Jak pozbyć się resztek zużytego oleju? Czy można wylewać olej do zlewu? Kuchenka zwykle umiejscowiona jest w kuchni w pobliżu niego, przez co wiele osób stosuje takie rozwiązanie. Czy to jest prawidłowe działanie? Czym może to grozić?

Czy olej można wylać do zlewu?

Tłuszcze stanowią ważną grupę składników w diecie każdego człowieka. Udział oleju w diecie statystycznego Polaka jest bardzo wysoki. Wykorzystanie tego produktu bywa podstawą gotowania zarówno w domach, jak również w lokalach gastronomicznych. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, co należy zrobić, gdy po smażeniu zostanie olej do utylizacji. Jak go usunąć? Czy można wylać olej do zlewu?

Wylewanie zużytego oleju do zlewu lub toalety jest złym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że systematyczne wylewanie oleju do zlewu może spowodować odkładanie się go w rurach – z czasem zbierający się osad może całkowicie zatkać odpływ. Skutkować to może awarią i koniecznością wzywania hydraulika i wymiany rur lub nawet pękaniem rur i zniszczeniem ściany. Zatem czy można wylać olej do zlewu? Absolutnie nie.

Jak pozbyć się zużytego oleju?

Zużyty olej jest problematyczną pozostałością po smażeniu. Jak się pozbyć oleju?

  • Jeśli pozostała niewielka ilość tłuszczu, najłatwiejszym sposobem usunięcia go z patelni będzie zebranie resztek ręcznikiem papierowym i wyrzucenie go do kosza, do odpadów zmieszanych.
  • W przypadku, gdy zostanie go większa ilość (np. po smażeniu pączków lub frytek), wytarcie go ręcznikiem papierowym jest niemożliwe. W takim wypadku warto przelać go do dużego słoika lub butelki i oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK. Taki punkt działa w każdej gminie, ale trzeba upewnić się, czy taki odpad jest przyjmowany od osób indywidualnych. Można również zorientować się, czy w okolicy znajdują się Mobilne Punkty Odbioru Odpadów.
  • Dużą ilość oleju można przelać do większego słoika lub butelki i wyrzucić do odpadów zmieszanych.
  • Zużyty olej można również zmieszać ze żwirkiem lub piaskiem i w takiej postaci wyrzucić do odpadów zmieszanych.
  • Lokale gastronomiczne mogą znaleźć firmę zajmującą się przetwarzaniem zużytego oleju i oddać go do utylizacji.

Czy można wlać gorący olej do zlewu prosto z frytownicy? To również nie jest dobrym pomysłem. Nie ma to znaczenia, czy olej jest gorący czy zimny. W rurach zachowa się on dokładnie w taki sam sposób, niezależnie od swojej temperatury. W przypadku oleju z frytownicy warto wziąć pod uwagę fakt, że można go ponownie wykorzystać do kolejnego smażenia. Ważne tylko, aby nie był używany w temperaturze wyższej niż 190 stopni Celsjusza. Należy go przecedzić i przechowywać w odpowiedni sposób – najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku oraz w chłodnym i ciemnym miejscu. Niewskazane jest także mieszanie oleju z innymi tłuszczami.

Jak wykorzystać zużyty olej?

Warto pomyśleć nad ponownym wykorzystaniem raz użytego oleju. W dobie ekologicznych rozwiązań i wysokich cen wielokrotne użycie tego produktu wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Zużyty olej można wykorzystać do zrobienia mydła lub lampek olejowych. Domowe mydło można wykorzystać do prania ręcznego lub w pralce. Zużyty olej można oddać także do ponownego przetworzenia. W tym wypadku zostanie on wykorzystany jako paliwo napędowe. To rozwiązanie jest jednak sensowne tylko w przypadku, gdy zużytego oleju będzie naprawdę dużo i produkuje się go na bieżąco. Lokale gastronomiczne często korzystają z tego typu rozwiązań. Niewiele osób o tym wie, ale zużyty tłuszcz może również służyć jako darmowy impregnat do drewna. Raz użyty olej świetnie sprawdzi się jako środek do zabezpieczania drewnianych elementów w domu lub na tarasie.