Czym jest ozonowanie mieszkania i ile kosztuje?

Ozonowanie jest coraz powszechniejszą metodą odświeżania oraz dezynfekcji mieszkań i pomieszczeń biurowych. Swoja popularność zawdzięcza stosunkowo prostej procedurze przeprowadzania całego zabiegu, a także niewygórowanym kosztom.  Czym jest ozonowanie, kiedy warto z niego skorzystać i jaki jest koszt takiego zabiegu?

Ozonowanie – na czym polega oczyszczanie aktywnym tlenem?

Ozonowanie to metoda usuwania z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, bakterii, wirusów, zarodników grzybów pleśniowych, a także wielu szkodliwych środków chemicznych, takich jak np. opary farb, lakierów czy klejów. Cząstki związków odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy niszczone są przez  trójatomowe cząsteczki aktywnego tlenu – ozonu. Ozon jest silnie reaktywny i wchodząc w reakcje z innymi substancjami, powoduje ich rozkład. Z tego samego powodu może być z powodzeniem stosowany do eliminacji z powietrza oraz wody potencjalnie szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów bądź alergenów.

Ozon jest wytwarzany przez generator, bez konieczności stosowania dodatkowych środków chemicznych. Wystarczy jedynie tlen pobierany z powietrza i energia elektryczna. Po zakończeniu procesu ozonowania, trójatomowe cząsteczki rozpadają się samoistnie, powracając do zwyklej, dwuatomowej postaci. Z tego względu ozonowanie może być bezpiecznie stosowane nawet w przypadku osób, uczulonych na silne detergenty i środki do dezynfekcji.

Kiedy warto skorzystać z ozonowania?

Ozonowanie jest skuteczną metodą usuwania uporczywych, nieprzyjemnych woni. Cząsteczki odpowiedzialne za zapach są usuwane, a nie jedynie maskowane, co przesądza o wysokiej skuteczności metody. Ozon poradzi sobie świetnie z wonią spalenizny po pożarach, a także z uporczywą stęchlizną w starych, zawilgoconych domach. Dodatkowym plusem w tej sytuacji będzie również możliwość jednoczesnego pozbycia się zarodników pleśni.

Ze względu na to, że ozonowanie nie tylko odświeża, ale również dezynfekuje pomieszczenia, jest metodą pozwalającą na stworzenie bezpiecznego środowiska w pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej, służby zdrowia, placówkach edukacyjnych, biurach i mieszkaniach prywatnych. Zapotrzebowanie na ozonowanie wzrosło w związku z sytuacją epidemiczną. Dzięki ozonowaniu, można usunąć wirusy z przedmiotów przynoszonych do domów, zdezynfekować powierzchnie, powietrze, a także wodę.

Cena ozonowania mieszkania – Warszawa. Jaki jest cennik usług?

Interesuje Cię cena ozonowania mieszkania Warszawa? – będzie ona zależeć będzie głównie od powierzchni lokalu. Większość firm podaje w cennikach wartości usługi w zależności od powierzchni w metrach kwadratowych, choć zdarzają się również takie, które uzależniają cenę od kubatury pomieszczenia w m3 lub od  długości czasu trwania zabiegu.

Zazwyczaj jednak koszt ozonowania mieszkań, biur i budynków użyteczności publicznej jest niewysoki, szczególnie w zestawieniu z dużą wydajnością i skutecznością takiej metody dezynfekcji. Za usunięcie nieprzyjemnych zapachów, alergenów i innych potencjalnie szkodliwych substancji ze średniej wielkości bura lub mieszkania trzeba zazwyczaj zapłacić 200-400 złotych. Warto porównać oferty kilku usługodawców.