rękawiczki jednorazowe

Rękawiczki jednorazowe – rodzaje i różnice

Sprawdzają się zarówno w medycynie, domu, jak i każdym innym miejscu lub branży, gdzie potrzebne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Warto przyjrzeć się najczęściej występującym dziś rodzajom rękawiczek jednorazowych i przekonać się, czym różnią się one od siebie. 

Rękawiczki lateksowe – czym się charakteryzują?

Opis rodzajów rękawiczek jednorazowych zacząć należy od opcji lateksowej. Wiele osób, gdy myśli o rękawiczkach jednorazowych, wyobraża sobie właśnie te, które zostały wykonane z tego materiału. Jest to bardzo popularna opcja, która powstaje z naturalnego kauczuku. Posiadają one zarówno zalety, jak i wady, różniąc się od siebie w swojej własnej podgrupie.

Najczęściej dzieli się je na dwa typy:

  • cienkie – te sprawdzą się świetnie przy opatrywaniu skaleczeń, zmianie opatrunków, zmywaniu lub farbowaniu włosów,
  • grube – one poradzą sobie lepiej w przypadku zadań, w których ma się kontakt z różnego rodzaju tłuszczami i smarami, a także występuje możliwość uszkodzenia rękawiczki, jeśli będzie zbyt cienka.

Lateks jest materiałem bardzo elastycznym, przez co świetnie radzi sobie z dopasowaniem się do dłoni. Jest to również materiał biodegradowalny, przez co nie jest problematyczny dla środowiska. Niestety, precyzja ruchów łączy się tutaj z dość poważną wadą, którą jest możliwość uczulenia na lateks. Jest to problem stosunkowo częsty, przez co popularność tych rękawiczek nie jest duża. Posiadają też bardzo specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Warto wiedzieć, że rękawiczki lateksowe występują w opcjach pudrowanych i niepudrowanych. Puder pomaga tutaj w nałożeniu ich na mokrą skórę, jednak pozostawia ją wysuszoną.

Rękawiczki nitrylowe – czym są?

Myśląc o tym, jakie rękawiczki jednorazowe wybrać, nie można nie wspomnieć o wersji nitrylowej. Jest to swoisty zamiennik dla każdego, kto nie może używać rękawiczek lateksowych. Wykonane są z syntetycznej gumy nitrylowej, która odznacza się bardzo podobnymi właściwościami do lateksu, różniąc się jednak w kilku aspektach.

Warto tutaj powiedzieć, że rękawiczki te odznaczają się wyższą odpornością na przebicia mechaniczne, jak i na działanie wielu substancji chemicznych. Dużo lepiej radzą sobie z tłuszczami, przez co można je używać wszędzie tam, gdzie kontakt z nimi będzie nieunikniony. Choć wydawałoby się, że nitrylowe rękawiczki posiadają same zalety, nie do końca tak jest. 

Guma nitrylowa jest mniej elastyczna od lateksu, jednak najczęściej nie wpływa to negatywnie na użytkowanie rękawiczek – warto jednak dobierać tutaj dokładniej ich rozmiar. Największą wadą tego typu rozwiązania jest ich znikoma biodegradowalność, a w związku z tym – negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

Nie zmienia to jednak faktu, że nadają się one idealnie do precyzyjnych czynności medycznych i kosmetycznych. Sprawdzą się również podczas sprzątania i oczyszczania różnych powierzchni.

Co charakteryzuje rękawiczki winylowe?

Trzecią najpopularniejszą opcją są rękawiczki winylowe, które stworzone są z uplastycznionego polichlorku winylu. Jest to opcja najmniej elastyczna z omawianych poprzednio, co może być dla wielu osób zaletą, gdyż nie powodują uczucia oblepienia skóry dłoni. Wolność, którą zapewniają, oznacza również mniej spocone dłonie i możliwość dłuższej pracy w pełnym komforcie.

Nie nadadzą się one do bardzo precyzyjnych działań, jak i do pracy z rozpuszczalnikami. Nie są też bardzo wytrzymałe, przez co szorowanie podłóg może skończyć się ich rozerwaniem. Ich zastosowanie powinno się ograniczyć do przygotowywania żywności, jak i niewielkich zabiegów kosmetycznych, które nie wymagają wielkiej precyzji. Warto też zaznaczyć, że nie są one biodegradowalne.

Jaki rodzaj wybrać?

Rękawiczki jednorazowe – rodzaje mają tutaj znaczenie. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeby danego użytkownika. Najlepszą opcją uniwersalną będą tutaj rękawiczki nitrylowe, które zdobywają sobie coraz większą popularność, a których cena wciąż spada.

Dla higieny w codziennym życiu warto postawić na rękawiczki jednorazowe foliowe w madens.pl, które pozwolą zabezpieczyć się przed niewielkimi zabrudzeniami i przenoszeniem większości bakterii.