traktor

Olej do traktora – jaki wybrać?

Każdy doświadczony rolnik wie, że odpowiednie serwisowanie traktora ma ogromne znaczenie. Jest to przede wszystkim sposób na jak najdłuższe podtrzymanie sprawności, nierzadko bardzo drogiej maszyny, tym samym unikając wielu rodzajów usterek. Jak wiadomo, mogą one spowodować przestoje w pracy oraz być źródłem dodatkowych kosztów. Do podstawowych czynności serwisowych należy właśnie wymiana płynów eksploatacyjnych. Sprawdź, jaki olej do traktora wybrać i czym najlepiej się sugerować przy wyborze.

Olej do traktora — jaką funkcję pełni?

Olej silnikowy jest substancją, która odpowiada za smarowanie elementów silnika. Dzięki temu podczas pracy wytwarza się znacznie mniejszy opór. Pozwala to na uzyskanie korzystniejszych osiągów. Tym samym jest odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowej temperatury, czy też usuwanie wszelkich osadów i innych zanieczyszczeń.  Zapewnia dzięki temu prawidłową pracę silnika, redukując zużycie poszczególnych elementów. Dobry olej umożliwi zachowanie dobrej kondycji napędu przez dłuższy czas i pozwoli uniknąć konieczności dokonywania wielu napraw. Źle dobrany produkt, czy też niedopilnowanie obowiązków co do wymiany, zwiększą ryzyko poważniejszych uszkodzeń silnika maszyny i konieczności wykonania kosztownego remontu. Co więcej, mogą zmniejszać osiągi i zwiększać zużycie paliwa.

Jaki olej do silnika traktora? Najważniejsza jest regularna wymiana

Używane aktualnie w gospodarstwach ciągniki rolnicze w większości są kosztownymi, nowoczesnymi maszynami, które pozwalają na wykonanie zaplanowanych zadań szybko i dokładnie. Schowane we wnętrzu delikatne mechanizmy potrzebują jednak odpowiedniej konserwacji. Regularna wymiana oleju jest niezwykle prostą i bardzo istotną czynnością, która może pomóc w zagwarantowaniu ich sprawność przez wiele sezonów.

Traktor jest zwykle podstawowym wyposażeniem gospodarstw rolnych. Nie należy więc dopuścić, do awarii, szczególnie w sytuacjach, kiedy jest najbardziej potrzebny. Właśnie z tego powodu przeprowadzenie odpowiednich prac serwisowych przed sezonem powinno stać się naszą rutyną. Intensywna praca zwykle stwarza większe ryzyko awarii lub uszkodzenia poszczególnych komponentów. Odpowiednie smarowanie jest niezwykle istotne. Kluczowy element stanowi jednak nie tylko regularna wymiana oleju, ale też wybór odpowiedniego produktu, który jest dopasowany do parametrów napędu, warunków pracy i innych kwestii.

Jaki olej silnikowy do traktora?

Olej w traktorach najczęściej wymienia się przed sezonem, który wymaga intensywnych prac na polu — wczesną wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że w maszynach, które wykorzystywane są przez cały rok lub też takich, które podlegają wyjątkowo intensywnej eksploatacji, powinno to odbywać się częściej. Należy też wziąć pod uwagę wskazania producenta sprzętu względem częstotliwości wymiany wszelkich płynów eksploatacyjnych.

Producent zazwyczaj określa także podstawowe wymagania co do oleju silnikowego. Szczególnie dotyczy to parametrów takich jak lepkość oraz wytrzymałość pod względem temperatury. Właśnie pod tym kątem zaleca się w pierwszej kolejności dobierać produkty. Nie mniej istotna będzie także budowa silnika, a zwłaszcza jego typ.

Większość ciągników jest napędzana za pomocą silnika wysokoprężnego, czyli diesla. Oleje dedykowane takim mechanizmom są obowiązkowo oznaczone symbolem, który wskazuje na ich jakość, zgodnie z europejską klasyfikacją ACEA, czy też API (w USA i Japonii). Zdarza się, że producenci podają jednak też indywidualne wartości dla różnych cech płynu. Wśród nich warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wyniki badań, które dotyczą:

  • ochrony przed zużyciem,
  • stabilności co do lepkości,
  • czystości tłoka,
  • kontroli osadów i sadzy.

Zawsze powinno się stosować oleje silnikowe możliwie najlepszych jakościowo oraz zwracać uwagę zwłaszcza na parametry, a nie jedynie na cenę czy producenta. Nigdy nie można zapomnieć o kontrolowaniu poziomu oleju, a w razie konieczności o jego uzupełnieniu. Trzeba sprawdzać też kondycję filtra oleju, który zaleca się wymieniać co roku.