laser

Ile kosztuje cięcie stali laserem?

Cięcie laserem to dziś jednak z najpowszechniej stosowanych metod obórki materiału. Wynika to przede wszystkim z tego, że pozwala ona na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu. Poza tym cięcie leserem wiąże się z ogromną powtarzalnością działań, co w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza pracę. W przypadku innych metod obróbki materiału jest to wręcz niemożliwe. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie cięcie laserem polega i ile taka usługa kosztuje.

Na czym polega metoda cięcia laserem?

Ogólnie rzecz ujmując, cięcie laserowe jest rodzajem obróbki materiału, w tym stali, w której trakcie zastosowana zostaje wiązka laserowa, która rozprowadza dużą ilość energii na małej powierzchni. W chwili, w której promień lasera styka się z powierzchnią materiału, dochodzi do naniesienia na nią dużej ilości energii. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie bardzo precyzyjnych nacięć, także na tak trwałym i wytrzymałym materiale jak stal. Z tego też powodu cięcie laserem jest dziś metodą obróbki wykorzystywaną znacznie częściej w porównaniu z innymi technikami. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu jakość samego lasera. Im większa jakość wiązki laserowej, tym efekty obróbki są oczywiście lepsze.

Jeśli chodzi o cięcie laserowe stali, to może być ono wykonywane na różne sposoby. Wśród najczęściej stosowanych technik cięcia laserowego wymienić można cięcie reaktywne, cięcie z użyciem pęknięć oraz cięcie w stanie ciekłym. W przypadku cięcia reaktywnego stali stosuje się strumień tlenu bądź mieszaniny chemicznej zawierającej tlen i argon. Jeśli zaś chodzi o cięcie z użyciem pęknięć, to metoda ta polega na tworzeniu przerw w materiale. W tym celu wykorzystuje się wiązki laserowe, które doprowadzają materiał do bardzo wysokiej temperatury. Natomiast w przypadku cięcia w stanie ciekłym wykorzystywany jest azot lub argon, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne oczyszczenie powierzchni materiału.

Jakie są zalety cięcia laserowego stali?

Jak wspomniano na początku, cięcie laserowe wiąże się z możliwością uzyskania maksymalnie precyzyjnego kształtu z obrabianego materiału. Metoda ta pozwala na niezwykle dokładne odtworzenie każdej części projektu, w tym także konturów oraz otworów. Ogromną zaletą cięcia laserem jest także powtarzalność działań. Wynika to z tego, że urządzenia laserowe pozwalają na bardzo dużą optymalizację procesu cięcia. To z kolei przekłada się na to, że metoda cięcia laserowego stali pozwala na ekonomiczne wykorzystanie materiału. Poza tym materiał pocięty laserem cały czas zachowuje swoją wysoką jakość. Cięcie laserowe w żaden sposób nie uszkadza struktury stali. Po zakończonym procesie cięcia powierzchnia materiału jest gładka, równa i czysta. Innymi słowy, nie ma tu konieczności stosowania dodatkowej obróbki. Wiedząc teraz, czym jest cięcie laserowe i jakie ma zalety, przejść można do odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje cięcie stali laserem. Od razu trzeba tu zaznaczyć, że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem uzależnione jest od różnych czynników.

Cięcie stali laserem – ile kosztuje?

Jak wskazano, koszt cięcia laserowego stali uzależniony jest od różnych czynników. Wśród nich wymienić można rodzaj oraz grubość materiału. Cięcie może bowiem dotyczyć choćby stali nierdzewnej, czarnej lub ocynkowanej. Każdy z tych materiałów nieco różni się od siebie, a to bezpośrednio wpływa na ostateczny koszt usługi. Ile kosztuje cięcie stali nierdzewnej laserem? To zależy choćby od jej grubości. Im materiał jest grubszy, tym koszt cięcia laserowego będzie większy. Omawiając kwestię kosztów związanych z cięciem laserowym stali, nie można pominąć samej specyfiki zamówienia. Nie da się bowiem ukryć, że im wyższy stopień skomplikowania zlecenia, tym koszt jego realizacji może być wyższy. Na stopień skomplikowania zlecenia wpływają m.in. takie elementy jak długość linii cięcia, ilość wypaleń oraz rozmiar i kształt detali. Jak zatem widać, koszt cięcia laserowego stali może być bardzo zróżnicowany. Dlatego także takie zamówienie wyceniane jest zawsze indywidualnie.