Gdzie kupić wapno nawozowe?

Posiadanie własnego ogródka lub powierzchni przeznaczonych do uprawy roślin nie od samego początku jest gwarancją tego, że rośliny będą rosły szybko i zdrowo. Duże znaczenie ma optymalne pH gleby, dlatego trzeba o nią odpowiednio zadbać.

Osoby, które zastanawiają się, gdzie kupić wapno nawozowe, znalazły się w odpowiednim miejscu, ponieważ w naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości produkty tego typu. Odpowiadają za regulowanie kwasowości gleby oraz pozwalają na poprawę jej składu chemicznego i struktury fizycznej.

Istnieje kilka rodzajów wapna nawozowego, dlatego zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej informacji na ten temat.

Wapno nawozowe – dlaczego stosować?

Dbając o uprawy, należy pamiętać o szeregu prac i zabiegów, które zapewniają optymalne warunki wzrostowe. Wapnowanie gleb pozwala uniknąć ich zakwaszenia, do czego dochodzi na skutek procesów chemiczno-fizycznych zachodzących w gruncie. Rozsiewanie wapna przynosi wiele korzyści m.in poprawie ulegają warunki glebowe. Dzięki temu uprawiane rośliny mogą przyswajać niezbędne składniki mineralne.

Rozsiewanie wapna poprawnie wpływa także na mikroorganizmy, które są obecne w każdej glebie. Te bowiem często wspierają wzrost roślin, a nawet wchodzą z nimi w bliższą współpracę. Co więcej, gatunki uprawne bardzo często zapadają na różnego rodzaju schorzenia. Natomiast produkty takie jak wapno pozwalają na zmniejszenie ryzyka występowania chorób fizjologicznych i przechowalniczych.

Odkwaszanie gleby za pomocą wapna nawozowego – gdzie kupić ten produkt?

Według dostępnych statystyk można określić, że ponad połowa gleb na terenie naszego kraju zalicza się do grupy kwaśnych. Wapno nawozowe zmienia pH, ponieważ w jego składzie można znaleźć krzemiany i węglany wapnia, tlenki wapnia oraz magnezu czy wodorotlenki wapnia.

Rozsiewanie wapna należy wykonywać w konkretnych warunkach, czyli w przypadku, gdy gleba jest wilgotna, a na zewnątrz nie ma wiatru. Częstotliwość jego stosowania nie jest duża, ponieważ w większości przypadków wystarczy zrobić to raz w roku – najlepiej na przełomie października i listopada. Jednak, jeżeli warunki na to nie pozwalają, wapno nawozowe należy użyć jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacyjny, a w tym przypadku marzec będzie równie dobrym wyborem.

Gdzie kupić wapno nawozowe? Rodzaje

Skuteczne odkwaszanie gleby możliwe jest przy użyciu trzech rodzajów wapna nawozowego, czyli:

  • tlenkowego – często używa się go z uwagi na wysoką skuteczność działania. Stosowane jest głównie na glebach wilgotnych. Co istotne, nadużywanie go może negatywnie wpłynąć na żyzność ziemi, dlatego należy zachować ostrożność;
  • węglanowego – ten wybór jest idealny w przypadku, gdy nawożone gleby zaliczają się do szybkoschnących;
  • magnezowego – ten rodzaj wykorzystuje się najczęściej w przypadku ziem lekkich i średnich. Duży plus stanowi fakt, że działanie takiego wapna jest długotrwałe, a dodatkowo nie wpływa negatywnie na mikroorganizmy glebowe.

Wapno nawozowe – gdzie kupić i dlaczego warto?

Rozsiewanie wapna przynosi bardzo dobre rezultaty, jednak nie można tego wykonywać w okresie krótszym niż 4-5 tygodni od nawożenia. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy między tymi dwoma zabiegami zostanie zachowana przerwa.

Aby ustalić, czy taki preparat jest potrzebny, najpierw trzeba przeprowadzić badania jakości gleby. W celu sprawdzenia jej pH można wykorzystać produkty dostępne w każdym domu, czyli ocet i sodę oczyszczoną. Jednak osoby, którym zależy na dokładniejszych pomiarach, powinny rozejrzeć się za kwasomierzem z płynem Helliga lub miernikiem mechanicznym.

Na naszej stronie przygotowaliśmy obszerny artykuł na temat tego, jak prawidłowo zmierzyć pH gleby. Posiadanie konkretnych wyników pozwala na odpowiednie dobranie wapna nawozowego, a także na określenie precyzyjnej dawki. Dzięki temu jakość gleby ulegnie znacznej poprawie.