Drewno w łazience – o czym pamiętać?

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Jest naturalne, estetyczne, funkcjonalne, wytrzymałe. Pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego. Można go wykorzystać zarówno w projektach minimalistycznych, brutalistycznych, stylach retro, industrialnych, loftowych lub tradycyjnych. Dobrze komponuje się prawie z każdą aranżacją. Czy można wykorzystać drewno w łazience? O czym należy pamiętać?

 

Drewno w łazience a odporność na wilgoć

Łazienka w drewnie ma niezwykły charakter. Drewno pasuje na ściany, na podłogę. Bardzo estetyczna jest drewniana wanna albo drewniane meble. Czy drewniane szafki łazienkowe będą służyły długo? Czy wytrzymają panującą w łazience wilgoć? Powszechnie uważa się, że drewna nie można stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Istnieje pogląd, że źle znosi zachlapania i zalania. Czy tak jest naprawdę? Niekoniecznie, ponieważ współcześnie istnieje wiele możliwości przygotowania drewnianej powierzchni tak, aby była w pełni odporna. Wybierając meble, podłogę, czy inne elementy warto zwrócić uwagę na ich parametry. Drewno powinno być twarde i charakteryzować się niskim współczynnikiem skurczu. On z kolei gwarantuje, że deski nie będą się odkształcały. Warto wybrać drewno egzotycznych gatunków drzew. Sprawdzą się te, które są naturalnie mocno nasączone olejkami eterycznymi, ponieważ stanowią ochronę przed wilgocią.

 

Jak zabezpieczyć drewno?

Drewno w łazience wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć w łazience drewnianą podłogę, czy drewniane szafki, powinieneś użyć odpowiednich środków. Skuteczne zabezpieczenia drewna obejmuje dwa etapy. Pierwszy z nich polega na pokryciu powierzchni odpowiednim preparatem impregnującym. To bardzo ważne. Chodzi nie tylko o niechciane odkształcenia i ryzyko zalania. Drewno chłonie wilgoć z powietrza. Jeśli nabierze wilgoci, to może zmienić swoją objętość. Duże ryzyko wiąże się też z rozwojem grzybów i pleśni. Środki impregnujące pozwolą skutecznie uniknąć ryzyka rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Kolejny etap polega na nałożeniu warstw ochronno-dekoracyjnych. Jeśli zależy Ci na pełnej skuteczności, to musisz przestrzegać kilku zasad. Drewno należy pokryć starannie i dokładnie, na całej powierzchni. Jeśli robisz meble samodzielnie, to musisz zaimpregnować drewno przed ich skręceniem. Żaden fragment powierzchni nie może zostać pominięty. Kupując drewniane szafki łazienkowe trzeba dopytać o rodzaj drewna i sposób jego zabezpieczenia. Drewno w łazience jest w pełni bezpieczne, o ile jest odpowiedniego rodzaju i ma właściwe zabezpieczenia. Do wykonania warstwy ochronno-dekoracyjnej można wykorzystać lakier, wosk albo naturalny olej. W łazience najlepiej sprawdzi się drewno pokryte olejem. Wnika on głęboko w jego strukturę i dzięki temu skutecznie chroni przed wilgocią, zniszczeniami mechanicznymi i zarysowaniami.

 

Drewniana łazienka – porady

W celu utrzymania odpowiedniej jakości ścian, podłóg i mebli należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone. Warto zamontować wentylator. Na rynku dostępne są modele z czujnikiem wilgoci. Taki wentylator sam zadba o odpowiedni przepływ powietrza. Należy dbać o drewniane nawierzchnie. Ważna jest regularna pielęgnacja specjalnymi środkami czystości. Nie powinno się używać środków żrących. Jakakolwiek ingerencja w nawierzchnię może zmniejszyć szczelność zabezpieczeń. Uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, przerwanie struktury drewna może doprowadzić do rozwoju wilgoci. Każde uszkodzenie warstwy ochronnej jest związane z ryzykiem. Nie warto umieszczać drewna pod prysznicem. Tam będzie ono maksymalnie narażone na szkodliwe działanie wilgoci Można jednak wybrać do łazienki drewnianą wannę. Jest ona w pełni szczelna i odporna. Taka wanna nada łazience niezwykłych walorów estetycznych. Po drewnianej podłodze najlepiej chodzić w butach, które nie spowodują jej pęknięcia, czy uszkodzenia. Im bardziej delikatnie będziesz się obchodził z drewnem, tym dłużej będziesz się cieszył jego urokiem.