Poligrafia, a więc wytwarzanie druków, to dziedzina techniki, która nieustannie się rozwija. Choć jej historia sięga kilka stuleci wstecz, jest wciąż popularna i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jedno z podstawowych pojęć w poligrafii to papier poligraficzny. Czym właściwie jest? Jakie są rodzaje papieru poligraficznego i do czego są wykorzystywane? Sprawdź!
Papier do poligrafii – czym jest?
Papiery poligraficzne, zwane także papierami drukarskimi, to nic innego jak podłoże drukowe służące do druku w rozmaitych technikach. A jak powstaje taki papier? Najprościej mówiąc, jest to masa włóknista ułożona na sicie, gdzie jest poddawana takim procesom, jak odwadnianie, prasowanie, suszenie i gładzenie. W masie tej mogą występować wypełniacze pochodzenia organicznego lub nieorganicznego, których celem jest nadanie papierowi określonych właściwości. W zakładach poligraficznych można spotkać papier do poligrafii występujący w arkuszach o rozmaitych wymiarach oraz we wstęgach, czyli grubych rolkach nawiniętych na zwoje. Sam papier poligraficzny dzieli się na wiele kategorii, a każda z nich różni się pod względem przeźroczystości, gładkości, trwałości i innych cech technologicznych. Jeśli chodzi o papier drukarski, rodzaje są następujące:
- powlekany,
- niepowlekany,
- offsetowy,
- kredowy,
- samoprzylepny,
- samokopiujący,
- ozdobny,
Powyższe rodzaje papieru są tymi podstawowymi i najczęściej spotykanymi w drukarniach. Od tego, jaki rodzaj zostanie zastosowany, w dużej mierze zależy efekt końcowy wydruku. Inny papier poligraficzny jest wybierany do druku ulotek, a inny do książek czy wizytówek. Najważniejszy podział papieru rozróżnia podłoże powlekane i niepowlekane. Co warto wiedzieć na ich temat?
Papier poligraficzny powlekany – czym się charakteryzuje?
Papier do poligrafii powlekany jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów papieru w wypadku druków reklamowych. Potocznie nazywa się go „kredą” – to skrót od określenia: papier kredowy. Jak wskazuje sama nazwa, papier powlekany jest wzbogacony o specjalną powłokę, która spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim nadaje i uwydatnia określone właściwości papieru. Pełni także funkcję ochroną. Powłoka sprawia, że arkusz jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Dzięki powlekaniu papier ma też idealną gładkość i jest jednorodny, przez co prezentuje się elegancko i profesjonalnie. Samo wykończenie papieru zależy od preferencji osoby zamawiającej wydruk. Najczęściej wybierany jest papier poligraficzny powlekany w wersji błyszczącej, jednak dostępna jest też wersja matowa i półmatowa. Jak wspomniano wyżej, jeśli chodzi o papier drukarski, rodzaje definiują jego późniejsze wykorzystanie. Papier powlekany używany jest chociażby podczas wydruku zdjęć, obrazów, a także katalogów i innych materiałów reklamowych. Warto nadmienić, że rodzaj ten charakteryzuje się dużym kontrastem i wiernym oddaniem kolorów, toteż wydrukowane na nim zdjęcia wyglądają wyjątkowo efektownie.
Niepowlekany papier poligraficzny – jak wygląda i do czego jest używany?
Drugim najpopularniejszym rodzajem papieru drukarskiego jest papier niepowlekany. Łatwo można się domyślić, że podstawowa różnica między tym, a wcześniej omawianym rodzajem papieru polega na braku specjalnej powłoki. Z tego względu papier niepowlekany jest mniej wytrzymały i nie ma tak gładkiej powierzchni jak papier powlekany. Jednak nie znaczy to, że jest gorszym podłożem. Po prostu używa się go w innym celu. Papier do poligrafii, który nie posiada dodatkowej powłoki, lepiej nadaje się do pisania. Tusz nie rozmazuje się, lecz ładnie wsiąka w arkusz. Papier niepowlekany ma matową, delikatnie chropowatą powierzchnię, na której łatwo odwzorować kolory. Barwy wydrukowane na nim są żywe i wyraziste, ponieważ farba dobrze wsiąka w papier. Papiery niepowlekane dobrze sprawdzają się na przykład do drukowania w warunkach biurowych. Z powodzeniem są też wykorzystywane do druku pocztówek, wizytówek oraz prestiżowych wydruków zgodnych z duchem eko.