transport

Jak zabezpieczyć ładunek podczas transportu?

Ładunek przewożony w transporcie drogowym powinien zostać zabezpieczony w taki sposób, aby nie przesuwał się po części bagażowej auta, a pozostał unieruchomiony. Dzięki temu osoba ładująca może uchronić towar przed uszkodzeniem oraz zapewnić bezpieczeństwo kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować, groźnym w skutkach wypadkiem. Nawet przy niewielkiej próbie hamowania może dojść do uszkodzenia pojazdu, a w gorszym przypadku do uszczerbku na zdrowiu kierowcy bądź pasażerów auta. Nieodpowiednie zabezpieczenie transportowanego towaru zagraża życiu i zdrowiu nawet przypadkowym osobom z innych pojazdów. Dlatego nakłada się ogromny nacisk na prawidłowe unieruchomienie ładunku podczas transportu.

Podstawowe kwestie związane z właściwym przewożeniem towarów 

Masa towaru nie może przekraczać dopuszczalnej ładowności samochodu. Tylko ładunek o wadze mieszczącej się w normach może być bezpiecznie transportowany. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Jest to niezgodne z prawem, a ponadto stanowi istotne zagrożenie w ruchu drogowym dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu. Skrętność i poprawne działanie wszystkich podzespołów w przeładowanym aucie jest mniej efektywne. Możliwa jest także sytuacja, gdy samochód nie będzie mógł wjechać na pewne drogi bądź w konkretne miejsca ze względu na ograniczenia dotyczące masy całkowitej pojazdu. Ponadto jeśli kierowca trafi na badanie i okaże się, że dozwolona wartość została przekroczona, grozi mu mandat karny.

Sposoby  zabezpieczania towaru przewożonego na lawecie 

Najczęściej przewożonym ładunkiem na lawecie są pojazdy. Łatwo mogą ulec przesunięciu, dlatego istotny jest prawidłowy sposób ich zabezpieczenia. Główne akcesorium stanowią pasy transportowe do lawety, które zapobiegają zsunięciu się przewożonych aut na drogę. Niezależnie od gabarytu transportowanego pojazdu tego typu elementy są absolutnie niezbędne. Ponadto zabierając się za przetransportowanie pojazdu, należy wziąć pod uwagę również oś, nad którą umiejscowiony został silnik. Zaleca się, aby przewożony pojazd znajdował się blisko przedniej osi lawety. To ważna kwestia oddziałująca na środek ciężkości całego pojazdu, który ma wpływ na kontrolę nad nim w czasie jazdy.

Pasy transportowe z napinaczem należy założyć na minimum trzy koła przewożonego pojazdu. Natomiast dla zachowania maksymalnej stabilności zaleca się zastosowanie ich na wszystkie cztery. Klamry wszystkich pasów muszą być całkowicie zamknięte. W innym wypadku mocowanie mogłoby ulec poluzowaniu, co poskutkuje zsunięciem się ładunku z lawety i, co gorsza, spowodowaniem wypadku podczas jazdy. Właściwy sposób zabezpieczenia ładunku to bezpieczeństwo kierowcy oraz wszystkich innych użytkowników drogowych. Przed załadunkiem zależy sprawdzić stan techniczny pasów do lawety, których zamierza się użyć. Nie mogą być przetarte, ani w żaden sposób uszkodzone, ponieważ nawet drobne wady mogą realnie wpłynąć na ich funkcjonalność. Ponadto powinny posiadać homologację, czyli pozwolenie na użytkowanie na terenie kraju.

Właściwy dobór pasów transportowych uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Wśród czynników wyróżnia się rodzaje lawety, typ oraz masę ładunku, a także wymogi w danym kraju. Jednym z najlepszych rozwiązań w kwestii kupna pasów jest skorzystanie z porady sprzedawcy. Mając odpowiednie informacje, specjalista pomoże wybrać odpowiednie pasy transportowe do lawety oraz odpowie na ewentualne pytania dotyczące ich specyfikacji lub prawidłowego montowania.

Należy pamiętać, że kierowca odpowiada za przewożony towar. Jego obowiązkiem jest dopilnowanie, by ładunek został odpowiednio zabezpieczony, nie utrudniał jazdy oraz nie przekraczał dopuszczalnej masy. Z tego względu nie powinno się powierzać tak odpowiedzialnego zadania osobom trzecim, które nie znają się na pasach transportowych. Najlepszym sposobem jest samodzielne skontrolowanie wszystkich elementów zabezpieczających towar na lawecie.