W tym artykule dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy dwoma ważnymi aspektami, jakimi są wynajem długo- i krótkoterminowy? Większość osób, które ma dodatkowe pieniądze na koncie rozmyśla najczęściej nad kupnem mieszkania, które następnie zostanie wynajęte dla pojedynczego najemcy lub grupy kilku osób, np. rodziny. Mniej popularny jest sposób najmu krótkoterminowego, lecz zysk, jaki mamy w przypadku tego wariantu sprawia, że z dnia na dzień coraz częściej o nim słychać. Warto także dodać, że inwestowanie pieniędzy w nieruchomości to sposób na odpracowanie straconych pieniędzy w wyniku ryzyka bankructwa lub nagłego wzrostu inflacji. Wynająć jednak można nie tylko mieszkanie, ale także np. auto. Czym różni się zatem wynajem długoterminowy od wynajmu krótkoterminowego?
Wynajem długoterminowy
Jest to stabilniejsza i bezpieczniejsza forma, generująca również mniejsze koszta. Tyczy się to głównie wynajmu mieszkania, gdzie często osoba, która się do niego wprowadza, ma swój sprzęt lub jakąś część mebli. Dodatkowo nie trzeba co chwilę odświeżać subskrypcji na stronach w celu promowania danej firmy oferującej wynajem auta lub mieszkania, domu, które można wynająć. Plus wynikający z takiej umowy to fakt, że osoba wynajmująca zobowiązana jest używać danej rzeczy lub mieszkać pod danym adresem przez min rok. Wynajmujący ma więc pewny zysk przez całe 12 miesięcy. Tego typu dokument powinien zawierać: dane firmy lub właściciela oraz osoby wynajmującej, termin trwania umowy, informacje w przypadku wypowiedzenia oraz termin wpłaty kwoty początkowej, a także zapłaty za rachunki i czynsz. Przed wynajęciem mamy wybór osoby, która najbardziej będzie nam odpowiadać, ponieważ warto, aby w dniu zakończenia umowy zarówno auto, jak i mieszkanie były w nienaruszonym stanie. Nie chcemy mieć przecież styczności z osobą, która nie dba o czystość, niszczy rzeczy i jest nieterminowa. Kwota wpłacana przed wynajmem auta lub mieszkania to tak zwana kaucja na wypadek tego, gdyby najemca zwlekał z opłatami.
Wynajem krótkoterminowy
Wynajem krótkoterminowy staje się coraz bardziej popularny ze względu na turystykę i przyjazdy do danej miejscowości w kraju czy za granicą na okres kilku tygodni lub dni. Ze względu na udogodnienia jak jest umeblowana kuchnia lub fakt, że apartament ma balkon, a domek taras, jest to atrakcyjna opcja. Jednak w wielu przypadkach właściciel w przypadku mieszkania na wynajem krótszy niż rok, nie daje nam możliwości jego obejrzenia przed podpisaniem umowy. Widzimy tylko to, co jest na zdjęciach. Jak sobie radzić z takimi ofertami? Należy wybrać takie lokum, gdzie właściciel da nam do podpisania umowę, w której są szczegółowo opisane zasady użytkowania lokalu, a także cena i ewentualne warunki wypowiedzenia. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wynajmu pojazdu. Wynajem krótkoterminowy jest o tyle dobry w tym wypadku, że po upływie terminu najmu umowę można przedłużyć, wybierając inny samochód. Dokument przy wynajmie krótkoterminowym z wypożyczalnią podpisuje się na minimum 30 dni. Auto wydawane jest pakietem, lecz pojazd zawsze należy zwrócić w niemal takim stanie, w jakim się go otrzymało. Jedyne, czego potrzebujesz, aby móc wejść w jego posiadanie, to mieć dowód oraz dokonać rezerwacji pojazdu na stronie lub za pośrednictwem aplikacji. W przypadku wyboru wypożyczalni warto zwrócić uwagę na wynajem aut w Radomiu.
Wynajem krótkoterminowy auta sprawdzi się w przypadku:
- Awarii prywatnego auta i przymusu dojazdu do pracy.
- Pobytu na wyjeździe delegacyjnym lub wakacyjnym w kraju lub za granicą.
- Chęci wynajmu jakiegoś pojazdu na ślub lub inną okazję, np. do nagrania teledysku.
- W momencie sprzedaży auta, gdy nowy pojazd przygotowywany jest w salonie.
- Przy konieczności pokonania dużej odległości z lotniska do domu lub hotelu.
Wady wynajmu pojazdu na krótki okres to:
- Częsty limit kilometrów, który możesz mieć nałożony przez firmę.
- Cena za dobę może być nieco większa niż w przypadku wynajmu długoterminowego.
- Fakt, że auto musisz oddać w takim stanie, w jakim zostało wypożyczone, np. zwrócenie go z pełnym bakiem, jeśli taki stan był na początku.