Jaki prezent kupić dla dziecka?

Zakup prezentu dla dziecka stanowi duże wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale i dla innych bliskich osób. Choć w sklepach dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju produktów dla dzieci, to właśnie ich mnogość sprawia, że jeszcze trudniej dokonać wyboru. Jaki prezent dla dziecka będzie odpowiedni? Warto zastanowić się nad tym głównie w kontekście wieku malucha, gdyż inny prezent będzie odpowiedni dla rocznego, a inny dla starszego dziecka.

Prezent dla najmłodszych

Dzieci w wieku kilku miesięcy nie pozostawiają swoim bliskim zbyt dużego wyboru. Ze względu na to, że dopiero uczą się one poznawania świata, to przydadzą się im głównie zabawki sensoryczne oraz dźwiękowe – grzechotki, miękkie książeczki czy też zabawki w formie gryzaków, które mogą bez problemu i bez żadnego niebezpieczeństwa wziąć do buzi. Do mniej więcej 6-7 miesiąca życia, niemowlętom przydają się kolorowe maty edukacyjne, dzięki którym nabywają różne umiejętności, na przykład przewracania się na brzuszek czy chwytania. Z czasem dziecko zaczyna coraz sprawniej się przemieszczać, dlatego doskonałym pomysłem na prezent dla około rocznego malucha będą jeździki dla dzieci. Często korzystają z nich także starsze dzieci – nawet dwu czy trzylatki. Dla dzieci w tym wieku warto rozpatrzyć zakup zabawkowych zestawów, dzięki którym mogą one bawić się w kucharzy, lekarzy czy też dom. Doskonałym pomysłem na prezent dla przedszkolaka będzie zestaw do budowania czy po prostu dobrej jakości klocki. Uwielbiają je zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Warto pomyśleć o zabawkach na typowo letnią porę, do ogrodu czy na balkon. Można zainwestować w piaskownicę, zjeżdżalnię czy huśtawkę.

Prezent dla starszego dziecka

O ile w sklepach znaleźć można bardzo wiele zabawek dla najmłodszych dzieci, o tyle to, jaki prezent będzie dobry dla dziecka 9 lat i starszego, pozostaje kwestią sporną. W tym wieku dzieci zwykle mają już jakieś zainteresowania, a także preferują wybranych bohaterów bajkowych i filmowych. Dlatego też warto postawić na prezenty uniwersalne bądź takie, które są zgodne z dziecięcą pasją. Wśród uniwersalnych podarunków znajdują się różnego rodzaju książki (dla starszych dzieci przeznaczone są bajki oraz baśnie, a także książki, które umożliwiają odkrywanie świata) oraz gry planszowe. Jeśli dziecko uwielbia ruch, to można również pomyśleć o rolkach, hulajnodze czy o rowerze. Starszak ucieszy się z pościeli, koca czy też z plecaka, na którym widnieje jego ulubiony bohater z bajki. Problem polega jedynie na tym, że owego bohatera trzeba poznać przed zakupem prezentu – tutaj jednak radą z całą pewnością posłużą rodzice dziecka. To samo dotyczy sprecyzowanych zainteresowań dziecięcych. Jeśli maluch lubi eksperymentować, to można kupić mu zestaw małego chemika. Jeżeli jednak preferuje prace techniczne, to dobrym pomysłem będzie zakup różnego rodzaju materiałów do tworzenia czy nawet mini maszyny do szycia, która dopasowana jest specjalnie do dzieci.

Jaki prezent dla dziecka, które wszystko ma?

Największy problem stanowi pytanie, jaki prezent dla dziecka, które wszystko ma? Co można mu kupić, aby było ono zadowolone? Otóż w tym przypadku lepiej nie eksperymentować na własną rękę, a zapytać rodziców, czy może jednak istnieje jakiś podarunek, o którym maluch marzy? W przypadku braku dostępu do takiej informacji lepiej jest postawić na nietypowy, bo nierzeczowy prezent. Dobrym przykładem będzie bilet do parku rozrywki – chętnie skorzysta z niego dziecko, które będzie miało okazję wyszaleć się na karuzelach. Młodszemu dziecku, które jeszcze nie skorzysta z dobrodziejstw wesołego miasteczka, można podarować bilet wstępu do sali zabaw bądź samemu zabrać go w wybrane miejsce na przykład w dniu urodzin. Natomiast małe podarki, które sprawdzają się niezależnie od tego, czy dziecko ma już wszystko, czy też jeszcze nie, to książki, gry, układanki czy puzzle. Tego typu rozwijających różne umiejętności zabawek nigdy nie za wiele, dlatego warto o nich pomyśleć także wtedy, gdy dziecko ma już w domu każdą możliwą zabawkę.