osy

Jak pozbyć się os z domu?

Osy to niebezpieczne owady, które występują na prawie wszystkich kontynentach. W związku z tym powinniśmy potrafić się z nimi obchodzić. Ukąszenie może skutkować bardzo dotkliwym bólem i silną reakcją alergiczną. Czasami gniazda potrafią znaleźć się także w budynkach mieszkalnych. Jak pozbyć się os z domu? Co zrobić w przypadku użądlenia? Czego boją się osy? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

Czy na osy trzeba uważać? 

Osa pospolita to owad należący do błonkoskrzydłych z rodziny osowatych. Robotnice mają od 10 do 14 mm, a samce od 13 do 15 mm. Ciało jest pokryte małymi włoskami, ma czarny kolor poprzetykany jasnożółtymi pasami. Odwłok owada zakończony jest żądłem, które może stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka i zwierząt. Dla większości ludzi ukłucie nim oznacza tylko ból, ale niektórzy mogą przypłacić je nawet życiem. Najbardziej narażone są osoby po 60. roku życia oraz uczulone na jad.

Najgroźniejsze dla zdrowia są użądlenia w okolicy jamy ustnej, gardła lub szyi, a także połknięcie osy. Pojawia się wówczas obrzęk alergiczny i może dojść do uduszenia w wyniku zamknięcia dróg oddechowych.

Czego boją się osy? 

Osy boją się niektórych substancji i olejków eterycznych. Szczególnie nieprzyjemne są dla nich: olejek goździkowy lub z drzewa herbacianego, ocet, aromaty z cytryny, bazylii, mięty, tymianu, czosnku oraz palonej kawy. Jeżeli nie chcemy przyciągnąć do siebie os, powinniśmy unikać trzymania w ich pobliżu słodyczy i cukru.

Sposoby na odstraszenie os:

  • cytryna naszpikowana goździkami,
  • doniczki z bazylią lub miętą,
  • świeczki zapachowe o aromacie kawy,
  • woda w misce z dodatkiem octu,
  • kwiaty doniczkowe takie jak melisa, bratki czy lawenda.

Jak usunąć osy z domu?

Samodzielne usunięcie gniazda os w przypadku, gdy w środku znajdują się owady, jest bardzo niebezpieczne dla osoby, która nie posiada żadnego doświadczenia. W przypadku znalezienia takiej konstrukcji w swoim domu należy powiadomić odpowiednie służby. Niestety, straż pożarna nie zajmuje się takimi sprawami, ale można skorzystać z usług firm DDD (to skrót od dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja).

Jeżeli już podejmujemy decyzję o samodzielnym usunięciu gniazda os, należy najpierw wywabić owady z jego wnętrza. Do tego możemy zastosować wspomniane wyżej substancje lub olejki eteryczne. Po jakimś czasie gniazdo będzie całkowicie puste i bezpieczne do usunięcia. Najlepiej to zadanie realizować wieczorem, ponieważ osy pozostają wtedy w uśpieniu.

Etapy usuwania gniazda os:

  1. Nałóż kilka warstw odzieży ochronnej i szczelnie osłoń twarz oraz dłonie.
  2. Zastosuj gaśnicę w formie sprayu na osy. Skieruj ją w stronę gniazda w odległości około 4 metrów. Jeżeli w środku zostały jakieś owady, produkt sobie z nimi poradzi. 
  3. Po spryskaniu gniazda szybko się oddal.
  4. Po 24 godzinach usuń gniazdo, zakryj je grubą folią i szczelnie zamknij w worku.
  5. Gniazdo wyrzuć do kosza ze szczelną pokrywą.

Użądlenie osy – pierwsza pomoc

Użądlenie przez osę stanowi przyczynę nagłego i bardzo ostrego bólu oraz obrzęku. Mimo że jest bolesne, nie wymaga specjalnego postępowania. Miejsce po ataku owada należy przemyć wodą z mydłem. Dobrym pomysłem będzie zrobienie okładu z octu lub cytryny i wszelkie kompresy chłodzące. Kiedy pojawi się obrzęk, można podać leki przeciwzapalne.

Jeżeli poszkodowana osoba została użądlona w gardło lub w jego okolicę, należy natychmiast sprowadzić specjalistyczną pomoc – wezwać pogotowie bądź szybko udać się do szpitala. Atak w tym obszarze może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, jeżeli poszkodowany jest uczulony. Taki przypadek grozi nawet śmiercią, dlatego należy odpowiednio i szybko zareagować.

Podsumowanie

Usunięcie gniazda os wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Nie każdy może podjąć się jego likwidacji. Najlepiej zgłosić się do pomoc do osoby, która potrafi zająć się tym problemem. Co prawda, osy atakują tylko wtedy, kiedy są zagrożone, jednak użądlenia zdarzają się dosyć często. W takim przypadku nie można panikować, a trzeba podjąć konkretne oraz szybkie działania.