Malowanie elewacji

Farba silikonowa elewacyjna – dlaczego warto?

Farby silikonowe stosować można zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zwłaszcza na zewnętrznej elewacji sprawdza się znakomicie. Często stanowi warstwę wykończeniową w systemach ociepleń. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się farba silikonowa i dlaczego warto ją stosować.

Zabezpieczenie elewacji

Elewacje budynków nieustanie narażone są na działanie różnego rodzaju czynników, które wpływają na jej niszczenie. Mowa tu choćby o mikroorganizmach przyczyniających się do powstawania grzybów i pleśni, wilgoci, deszczu, śniegu czy promieniowaniu UV. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do stopniowego niszczenia elewacji budynków. Wraz z upływem czasu ściany zaczynają pękać, tracą swój kolor oraz właściwości ochronne. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić skuteczne zabezpieczenie. To najlepszy sposób na to, aby cieszyć się bardzo dobrze wyglądającą elewacją przez wiele lat. Jednym ze sposobów na jej zabezpieczenie jest zastosowanie odpowiednich farb, takich jak farby silikonowe do elewacji.  

Zastosowanie farb silikonowych

Farby silikonowe wykorzystywane są przede wszystkim do malowania zewnętrznych ścian budynków. Dobrze sprawdzają się jako warstwa wykończeniowa w systemach ociepleniowych. Równie dobrze sprawdzają się do odnawiania elewacji oraz malowania renowacyjnego. Dużą zaletą farb silikonowych jest fakt, iż można nimi pokryć różne rodzaje powierzchni. Wymienić można tu choćby powierzchnie cementowo – wapienne, wapienne, ceglane, betonowe, mineralne, a także tynki syntetyczne. Co ważne, farba elewacyjna silikonowa świetnie sprawdzi się także do pomalowania ścian, które pokryte są starymi farbami silikatowymi oraz emulsyjnymi.

Zalety farb silikonowych

Nie trudno się domyślić, że farby silikonowe posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są to dziś jedne z najnowocześniejszych farb elewacyjnych. Wyróżniają się szczególnym składem, w którym znajduje się emulsja żywicy silikonowej, wypełniacze, pigmenty, jak również dodatki nieorganiczne, organiczne oraz woda. Silikonowe farby na zewnątrz budynku tworzą elastyczną i gładką powierzchnię. Zaletą stosowania tego typu farb jest to, że powierzchnia ta przez bardzo długi okres czasu pozostaje czysta. Wszystko dzięki temu, że farby silikonowe cechuje hydrofobowość. Oznacza to, że farba nie wchłania wody deszczowej, która dzięki temu zmywa z powierzchni wszelkie zabrudzenia. Innymi słowy, elewacja pokryta farbą silikonową posiada właściwości samoczyszczące. Zwrócić uwagę trzeba również na to, że aplikacja farb silikonowych jest dość łatwa, co przekłada się na szybkość prac. Ważne jest jednak, aby kupowane farby silikonowe były najwyższej jakości.

Stosowanie farb silikonowych

Farba silikonowa elewacyjna musi zostać wymieszana przed użyciem. Gotową do zastosowania farbę najlepiej nakładać w dwóch warstwach. Oczywiście przed nałożeniem drugiej warstwy odczekać należy na wyschnięcie pierwszej. Farbę najlepiej jest nakładać wałkiem. Ważne jest, aby bez żadnej przerwy wymalować całą powierzchnię, która stanowi fragment elewacji. Dzięki temu uniknie się efektu łączenia malowanych powierzchni. Oprócz malowania ręcznego wałkiem możliwe jest także malowanie natryskowe. Ten sposób sprawdza się w przypadku takich powierzchni jak tynk cementowo – wapienny, tynki strukturalne oraz beton.

Elewacyjne farby silikonowe mają szerokie zastosowanie, a przez to cechuje je uniwersalność. Nie może zatem dziwić tak duża popularność tego rodzaju farb, zarówno wśród firm budowlanych, jak i osób prywatnych planujących remont lub prace wykończeniowe.