5 sposobów na pozyskanie klienta

Każdy przedsiębiorca zastanawia się, jak pozyskać klienta, który nie tylko skorzysta z jego usług, ale i zostanie z nim na dłużej. Duża konkurencja na rynku w niemal każdej branży sprawia, że działania marketingowe powinny być dokładnie przemyślane i wdrożone w taki sposób, aby zainteresowały one potencjalnego klienta. Warto postawić na uniwersalne i sprawdzone metody.

Dodatki i okres próbny

W dzisiejszych czasach klienci oczekują znacznie więcej niż tylko wykonania danej usługi. Uwielbiają oni dostawać różnego rodzaju dodatki i gratisy, które zachęcają ich do skorzystania z oferty firmy. Oferując jedną usługę, drugą możesz zaproponować za połowę ceny lub za darmo w ramach jednorazowej promocji. Przykładowo, podczas naprawy samochodu w warsztacie, klient może liczyć na darmowy bądź znacznie tańszy przegląd ogólny auta. Nie bez znaczenia jest też wdrożenie okresu próbnego, jednak sprawdza się to w przypadku długofalowej współpracy. Tutaj dobrym przykładem są biura rachunkowe i propozycja świadczenia usług przez pierwszy miesiąc za symboliczną opłatą lub nawet za darmo. W przypadku zadowolenia klienta podpisuje się umowę, na podstawie której jest on zobowiązany do regulowania należności w ustalonej kwocie. Nie oznacza to więc, że pracujesz za darmo – wystarczy wkalkulować koszt prowadzenia księgowości w pozostałe miesiące. 

Blog firmowy a media społecznościowe

Reklama internetowa i zastosowanie sieci mające na celu pozyskiwanie klienta – to metody, bez których w XXI wieku nie ma mowy o rozszerzeniu działalności. Warto prowadzić bloga firmowego, na którym będziesz informował klientów o nowinkach w dziedzinie, w której prowadzisz działalność, a także w nienachalny sposób oferował swoje usługi. Projekt bloga czy strony internetowej dobrze jest zlecić profesjonaliście, który zadba o szatę graficzną przyciągającą wzrok. Nie możesz także zapomnieć o tym, aby aktywnie udzielać się w mediach społecznościowych. Dziś prawie każdy posiada konto na przynajmniej jednym portalu, dlatego częste umieszczanie krótkich postów daje możliwość pozyskania klienta. Posty muszą być jednak dodawane regularnie, gdyż najgorsze dla czytelnika są profile, na których właściciel udziela się jedynie od czasu do czasu.

Lepsza oferta w tej samej cenie

Sposoby pozyskiwania klientów zakładają możliwość zaoferowania im lepszej jakości produktów czy usług od tych, z których dotychczas korzystali. Jeżeli Twoja firma oferuje potencjalnym klientom więcej za taką samą kwotę, dlaczego mieliby oni nie skorzystać z okazji? Większość ludzi z chęcią korzysta z możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, jeżeli tylko jakość świadczonych usług pozostaje na tym samym poziomie. Metoda ta sprawdza się głównie w przypadku, gdy klienci przechodzą do Twojej firmy od konkurencji. Możesz zaoferować im takie same usługi po niższej cenie lub ulepszyć ofertę w stosunku do tej, którą oferują konkurencyjne przedsiębiorstwa. Oferta ta może być jedynie sezonowa lub wprowadzona na stałe – wszystko zależy od sytuacji na rynku i tego, w jakim stopniu pozyskiwanie klientów wpłynie na opłacalność świadczonych usług.