Rekuperacja – co to jest i jak działa?

Zbudowałeś swój wymarzony dom, a Twoim celem jest zapewnienie jak najbardziej komfortowych warunków do życia Tobie i Twojej rodzinie? Wybrałeś dobrej jakości materiały i zatrudniłeś fachowców z polecenia do jego budowy? Świetnie, jednak pamiętaj o tym, co mówi znane polskie przysłowie – „diabeł tkwi w szczegółach”, a w głównie w rodzaju ogrzewania i wentylacji budynku.

Twoim małym marzeniem jest samoczynne oczyszczanie się powietrza z kurzu i pyłków lub  może oddychanie – także w chłodne noce i zimą – powietrzem świeżym i bez nadmiaru dwutlenku węgla? A może pragniesz gotować aromatyczne potraw, jednak bez konieczności wdychania ich zapachu przez kilka kolejnych godzin lub też uwielbiasz zażywać długie kąpiele, ale drażni Cię zaparowane lustro? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie montaż rekuperacji.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to – zgodnie z definicją – odzysk ciepła z powietrza, jakie wydostaje się z wentylacji mechanicznej. System rekuperacji działa dzięki centrali wentylacyjnej, czyli  rekuperatorowi. Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła.  Wyróżnia się kilka rodzajów rekuperatorów, zazwyczaj w zależności od rodzaju wymiennika ciepła. Charakteryzują się one  różnym stopniem odzysku ciepła – zwykle od 30-50%, ale możliwe jest także odzyskanie nawet 95% ciepła. Warto nadmienić, że sama rekuperacja nie może służyć do ogrzewania budynku, a zatem dom, który został wyposażony w rekuperator, musi być posiadać indywidualny system grzewczy, na przykład pompę ciepła, piec gazowy, ogrzewanie elektryczne lub inne ekologiczne rozwiązanie. Warto nadmienić, że rekuperacja, która posiada GWC lub system chłodzący, może służyć do chłodzenia budynku.

Jak działa rekuperacja – prosto i skutecznie

Wiesz już, co to rekuperacja, ale zapewne zastanawiasz się, jakie jest jej działanie. Najogólniej rzecz ujmując, celem rekuperatora jest wstępne ogrzanie zewnętrznego powietrza, które zostaje doprowadzone do wnętrza domu. Dokładnie proces ten wygląda następująco: w systemie rekuperacji powietrze pobierane jest z zewnątrz przez tzw. czerpnię, czyli otwór w zewnętrznej ścianie budynku. Następnie kanałem wentylacyjnym dociera ono do rekuperatora. W rekuperatorze czyste powietrze (po przejściu przez wymiennik ciepła) pobiera energię z powietrza, jakie zostało wywiane z budynku. Ogrzane za pomocą otrzymanej energii powietrze jest nawiewane do określonych pomieszczeń w domu, głównie do pokoi. Dzięki wyrzutni taka sama ilość  powietrza wydostaje się z łazienek, kuchni i korytarzy na zewnątrz. Tutaj podobnie – wywiewane powietrze, przechodząc przez wymiennik ciepła, przekazuje swoją energię do powietrza nawiewanego z zewnątrz. Powietrze z różnych kierunków nie miesza się przy tym ze sobą, gdyż rekuperator wyposażony jest w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z pyłów i kurzu. Cały proces wymiany powietrza wymaga bardzo niewielkiego zużycia energii.

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Jeśli posiadasz już wiedzę na temat funkcjonowania systemu wentylacji mechanicznej, to warto, abyś zastanowił się, co w praktyce daje rekuperacja. Oprócz wspomnianych już na wstępie korzyści zdrowotnych, do których należy przede wszystkim możliwość oddychania czystym powietrzem, które jest wolne od drażniących pyłków i kurzu, koniecznie musisz poznać jeszcze jedną zaletę. Do kluczowych plusów rekuperacji zalicza się przede wszystkim niskie koszty utrzymania i eksploatacji domu. Oszczędzić można głównie dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu budynku na ciepło, a co za tym idzie – niższym kosztom ogrzewania, jakie są osiągane poprzez zmniejszenie mocy i czasu pracy pieca grzewczego. Warto też dodać, że dzięki temu rozwiązaniu znacząco maleje liczba kaloryferów w domu.

W dzisiejszych czasach budowa budynku bez rekuperacji to nieopłacalne i mało efektywne rozwiązanie. Prawdopodobnie w przyszłości wentylacja mechaniczna stanie się standardem w każdym nowo powstającym domu – zarówno z uwagi na niskie koszty ogrzewania, jak i także ze względu na ochronę przyrody. W związku z tym, jeśli nadal jesteś niezdecydowany lub też powyższy artykuł pomógł Ci podjąć ostateczną decyzję o montażu rekuperacji, odwiedź stronę https://hothouse.com.pl/, aby uzyskać więcej informacji i profesjonalną wycenę. Już dziś zdecyduj się na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które ułatwią życie Tobie i Twoim bliskim, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko.