niemowlę

Pierwsze zabawki dla niemowlaka – jakie wybrać?

Rodzice nowo narodzonych maluchów zastanawiają się często, czy noworodkowi potrzebne są zabawki. Odwiedzający maluszka znajomi i krewni przynoszą zwykle mnóstwo pluszaków i grzechotek, jednak noworodek na początku nie jest w stanie samodzielnie się nimi bawić. Jakie zabawki dla niemowląt  wybierać? Które są całkowicie bezpieczne i zapewniają wsparcie rozwoju malucha?

Pierwsze zabawki dla noworodka – jakie wybrać?

Noworodki niemal cały czas, kiedy nie są karmione i poddawane zabiegom pielęgnacyjnym, spędzają w pozycji leżącej. Nie są w stanie samodzielnie się przekręcić na bok, a ich koordynacja wzrokowo-ruchowa jest słaba. Początkowo nawet ostrość widzenia nie jest najlepsza. Z biegiem czasu dziecko zdobywa nowe umiejętności, a rozwój układu nerwowego sprawia, że poprawia się jego koordynacja oraz integralność sensoryczna.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny w delikatny sposób stymulować ten rozwój, nie dostarczając jednak zbyt dużej ilości bodźców. To mogłoby spowodować przestymulowanie niedojrzałego systemu nerwowego, skutkując niepokojem czy płaczliwością maluszka. Świetnym pomysłem będą więc wszelkie karuzelki obrotowe do powieszenia nad łóżeczkiem lub kołyską oraz maty sensoryczne, na których można umieścić dziecko, pozwalając mu w skupieniu obserwować najbliższe otoczenie. Największe znaczenie ma dla malucha jednak czas spędzony z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa.

Zamiast zwykłych pluszaków lepiej kupić misia szumisia, czyli zabawkę wyposażoną w mechanizm wydający kojące dźwięki. Szumy uspokajają noworodki, przypominają bowiem rodzaj dźwięku, jaki dziecko słyszało w łonie mamy. Misie tego typu dają możliwość wyboru szumu, niektóre oferują nawet dźwięk wód płodowych z biciem serca.  Misie szumisie pozwalają się wyciszyć, dzieci łatwiej usypiają, a rodzice zauważają u nich zwykle również zmniejszenie uciążliwych objawów kolki.

Jakie zabawki wspierają rozwój poznawczy i sensoryczny niemowlęcia?

W sklepach dostępnych jest coraz więcej zabawek dla dzieci, wspierających ich harmonijny rozwój. Takie zabawki mają służyć nie tylko rozrywce czy zajęciu czymś malucha w czasie, kiedy mama chciałaby przez chwilę robić coś innego, ale stanowią aktywny sposób stymulowania zdolności poznawczych czy przetwarzania sensorycznego.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt, które potrafią już samodzielnie siedzieć, to wszelkiego rodzaju kubeczki, które można wkładać jeden w drugi, klocki do ustawiania w wieże czy książeczki z prostymi kształtami. Przydadzą się rozmaite sortery, zestawy kolorowych, miękkich piłeczek, duże piankowe puzzle.

Zabawki dla niemowląt sensoryczne wspomagają natomiast spójny rozwój  zmysłów – słuchu, wzroku, dotyku. Dzieci uwielbiają wszelkie szeleszczące szmatki z wszytymi metkami, gumowymi kółkami czy materiały o wielu rozmaitych fakturach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo takich zabawek. Wszystkie elementy muszą być mocno przyszyte, aby dziecko nie miało możliwości niczego oderwać ani połknąć. Do tej kategorii należą również grzechotki, o urozmaiconych kształtach, wydające delikatne dźwięki podczas potrząsania. Dobrze, jeśli posiadają one specjalną fakturę rączki, na przykład pokrytej miękką guma, ułatwiającą trzymanie zabawki przez dziecko. Nie powinny być również zbyt ciężkie ani posiadać ostrych krawędzi – maluch początkowo ma słabą koordynację wzrokowo-ruchową i mógłby się uderzyć.

Zabawki drewniane – dlaczego warto takie mieć?

Wybierając akcesoria do zabawy dla najmłodszych, warto również zastanowić się nad materiałami, z których zostały one wykonane. Dobrym wyborem są drewniane zabawki dla niemowląt. Drewno jest materiałem ekologicznym, a przy tym bardzo trwałym. Estetycznie wykonane zabawki  posłużą przez długi czas. Klocki drewniane już w przypadku małych dzieci sprawdzają się podczas nauki koncentracji wzrokowo-ruchowej. Wybudowanie pierwszej wieży pozwala również maluchowi poczuć radość z osiągniętego sukcesu. Małe dzieci bardzo lubią również wszelkie drewniane pojazdy czy zwierzątka na kółkach, które mogą za sobą ciągnąć. Dla niemowląt podczas nauki chodzenia sprawdzą się z kolei chodziki drewniane, które dziecko może przez sobą pchać.