Pianobeton a gazobeton – różnice

Rozwijająca się technologia daje coraz większe możliwości w dziecinie budownictwa. Pozwala m.in. na idealne dostosowanie materiału budowlanego do konkretnych potrzeb. Mowa w tym przypadku o pianobetonie oraz gazobetonie. Oba są rodzajami betonu komórkowego. Jest to lekki beton, który otrzymuje się poprzez dodanie odpowiedniej substancji do mieszanki cementowej. W ten sposób powstaje materiał pełen niejednorodnych porów, czyli komórek. Beton komórkowy jest niezwykle popularny. Zarówno jeśli chodzi o pianobeton, jak i gazobeton. Czym jednak różni się pianobeton od gazobetonu?

Zalety, zastosowanie i właściwości pianobetonu

Ogromną zaletą pianobetonu jest jego uniwersalność. Cechuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dodatkowo jest bardzo wytrzymały i sztywny. Pianobeton ma bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od swojej gęstości może mieć różne właściwości. Od lat jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie. Pianobeton powstaje poprzez spienienie mieszanki cementowej. Sprawia to, że jego gęstość jest dużo mniejsza w porównaniu ze standardowym betonem. Co najmniej 20% jego objętości stanowi powietrze. Aby móc wyprodukować pianobeton potrzebny jest oczywiście cement. Jego ilość w mieszance nie powinna być mniejsza niż 350 kg/m3. Drugim niezbędnym składnikiem potrzebnym do produkcji pianobetonu jest woda. Pamiętać trzeba, aby ta koniecznie pozbawiona była wszelkich zanieczyszczeń. Temperatura wody przy produkcji pianobetonu nie może być wyższa niż 60 stopni. Do produkcji pianobetonu wykorzystać trzeba również kruszywo. Musi być to kruszywo o niskiej ziarnistości, nie więcej niż 5 mm średnicy. Ostatnim elementem jest specjalna pianka, która dodawana jest do mieszanki.

Zalety, zastosowanie i właściwości gazobetonu

Kluczowym składnikiem w produkcji gazobetonu jest kruszywo. Najczęściej jest to piasek, do którego czasem dodaje się popiołów lotnych. Konieczne jest również wykorzystanie wapna zawierającego niewielką ilość cementu. Wapno pełni tu funkcję spoiwa. Do produkcji gazobetonu stosuje się również proszek aluminiowy. Jego zastosowanie prowadzi do pulchnienia mieszanki. Dzieje się tak z powodu jego wejścia w reakcję z wodorotlenkiem wodoru. Z czasem wodór zaczyna się ulatniać, co sprawia, że w betonie powstają pęcherze powietrza. Dużą zaletą gazobetonu jest fakt, iż w porównaniu z innymi rodzajami betonu cechuje się bardzo niskim współczynnikiem radiacji. Gazobeton nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Odporny jest również na działanie grzybów, glonów i bakterii. W zależności od swojej gęstości gazobeton może mieć różne właściwości. Jeśli gazobeton ma większą gęstość, to cechuje się dużą wytrzymałością. Jego termoizolacja jest jednak wówczas mniejsza. Podkreślić można jeszcze to, że gazobeton jest materiałem, który łatwo poddaje się obróbce.

Pianobeton a gazobeton – jaki rodzaj betonu komórkowego wybrać?

Pianobeton i gazobeton to materiały, które pod wieloma względami są do siebie podobne. Często zatem wybór tego konkretnego nie jest łatwy. Oba materiały stosowane są w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Oba materiały często wykorzystuje się również choćby do budowy dróg, placów czy parkingów. Wybór konkretnego materiału zależy przede wszystkim od konkretnej sytuacji. Istotna jest tu powierzchnia, narażenie na warunki mechaniczne i atmosferyczne. W przypadku pianobetonu stwierdzić można z pewnością, iż jest to dobry materiał w sytuacji, kiedy ważne jest równomierne rozłożenie obciążenia. Dzięki temu uniknie się powstawania natężeń w gruncie. Z kolei gazobeton stanowi świetny materiał izolacyjny. Coraz częściej staje się zamiennikiem dla tradycyjnego styropianu. Oba materiały odporne są na ogień. Oba są przyjazne środowisku. Niezależnie od tego, który z tych materiałów planuje się wybrać, pamiętać trzeba, aby zawsze był to materiał najwyższej jakości. Dlatego jego zakup dokonany powinien być u sprawdzonego i renomowanego producenta. Można mieć wówczas pewność, że wybrany beton komórkowy spełni swoje zadania.