Jak działa fotowoltaika?

Od kilku lat polski rynek energii odnawialnej notuje wzrostowy trend inwestycyjny. Dzieje się tak z kilku powodów, z czego za najważniejsze uważa się potrzebę wyhamowania efektu cieplarnianego, zmian klimatycznych oraz kwestie związane z aspektami finansowymi. Zainwestowanie w mikro-instalację fotowoltaiczną sprawi, że właściciel słonecznej farmy stanie się niezależny energetycznie. Czym jest i jak działa domowa elektrownia ze słońca oraz jak obniżyć koszty instalacji? Poniższy artykuł postara się odpowiedzieć na większość pytań związanych z montażem fotowoltaiki.

Co to jest fotowoltaika?

By zrozumieć definicję fotowoltaiki, należy wyjść od procesu zwanego zjawiskiem fotowoltaicznym. Zachodzące w krzemowych ogniwach zjawisko fizyczne polega w uproszczeniu na wykorzystaniu półprzewodnika (krzemu) w procesie pozyskiwania energii z fotonów (promieni słonecznych). Fotowoltaika zaś, jest całą dziedziną techniczno-naukową, która bazując na zjawisku fotowoltaicznym, zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w elektryczną. Po co Ci w domu fotowoltaika? Z uwagi na wyczerpywalność paliw kopalnianych, coraz większe zanieczyszczenie powietrza, ale i potrzebę zwiększenia wydajności energetycznej nowo powstałych budynków wykorzystanie całkowicie odnawialnych źródeł energii, dzięki którym możesz nie tylko zasilić cały budynek, ale i przygotować ciepłą wodę użytkową zdaje się być najkorzystniejszym z ekologicznego i finansowego punktu widzenia, rozwiązaniem. Sprawdźmy zatem, jak działa fotowoltaika.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Widok szeregowo ułożonych paneli na dachach domów jest coraz powszechniejszym krajobrazem wielkich miast i mniejszych miejscowości. To właśnie panele fotowoltaiczne mają decydujący wpływ na przetworzenie energii ze słońca. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działają? Montowane na dachach, lub-w przypadku kiedy powierzchnia połaci dachowej na to nie pozwala-na specjalnych stelażach ułożonych na działce, panele fotowoltaiczne-tworzą „string”. To właśnie szeregowe, a nie rozproszone połączenie paneli na dachach i stelażach pozwala na wygenerowanie dla inwestora określonego w projekcie zapotrzebowania na prąd. Każdy z pojedynczych paneli fotowoltaicznych składa się z kolei z szeregu ogniw, które zgodnie ze swoją rolą półprzewodników konwertują energię słoneczną w energię elektryczną. W wyniku tego procesu powstaje prąd stały, który jednak nie może być używany do zasilania domów. Przy pomocy inwertera, który jest elementem instalacji fotowoltaicznej, dokonuje się zamiana prądu stałego na prąd zmienny, a ten z powodzeniem zasili każde gniazdko elektryczne w Twojej inwestycji.

Pogoda, a działanie fotowoltaiki

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest najbardziej efektywne i wydajne w porze letniej, co nie oznacza jednak, że kiedy nadchodzi zima, zostaniesz zdany na pobieranie prądu z ogólnej sieci dystrybutora. Ogniwa fotowoltaiczne czerpią bowiem ze światła słonecznego, a tego nie brakuje nawet kiedy całe niebo przysłonięte jest chmurami. Nie istnieje zatem sytuacja związana z warunkami atmosferycznymi, która spowodowałaby unieruchomienie Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Jakie jest moje zapotrzebowanie na prąd ze słońca?

Jesteś już wyposażony w wiedzę o tym, jak działa fotowoltaika. Przyszedł czas na to, by dowiedzieć się, jakiej ilości energii elektrycznej potrzebujesz. Profesjonalne obliczenia warto zlecić firmie, która zajmuje się projektowaniem instalacji fotowoltaicznej. Nie może tu być bowiem miejsca na jakąkolwiek pomyłkę. By instalacja działała efektywnie, musi pokrywać Twoje zapotrzebowanie na prąd-jest wtedy także opłacalna. Jeśli zaś doszłoby do sytuacji, w której pomimo posiadania słonecznej farmy nadal posiłkujesz się prądem z sieci dystrybutora, oznaczałoby to, że zapotrzebowanie na energię elektryczną dla Twojego domu zostało źle obliczone.

Fotowoltaika-jak sprawić, by inwestycja szybko się zwróciła?

By uczynić przydomową elektrownię jeszcze bardziej opłacalną, skorzystaj z dostępnych programów prosumenckich takich jak „Mój Prąd” i „Czyste powietrze”. Dofinansowania skutecznie obniżą Twój wkład własny na inwestycję nawet do 80 procent! Przewiduje się, że dzięki dotacjom oraz działaniu samej fotowoltaiki inwestycja zwraca się w przeciągu 6-7 lat.