Franczyza – jak zostać franczyzobiorcą?

Założenie, a także rozwijanie własnej firmy w modelu franczyzy kusi wielu potencjalnych przedsiębiorców. Niemniej jednak większość z nich zastanawia się, jak właściwie zacząć swoją przygodę z franczyzą i jak zostać franczyzobiorcą? Jak się okazuje, dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

 

Franczyza – co otworzyć?

Większość przedsiębiorców zastanawia się, w co zainwestować w ramach franczyzy. Warto dokonać wyboru świadomie, a także mają na uwadze wszelkie wady oraz zalety konkretnej branży. Co istotne, franczyzobiorca zazwyczaj nie musi posiadać dużego doświadczenia w danej dziedzinie. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby chciał się w niej rozwijać, a więc zdobywać nową wiedzę. Trzeba być również otwartym na branżowe nowości, dzięki którym prowadzenie biznesu może być nie tylko prostsze, ale i bardziej efektywne. Trudno bowiem wyobrazić sobie na przykład właściciela restauracji, który nie czuje się dobrze w tematyce kulinarnej. Zaś osobie, która nie ma żadnej wiedzy na temat kosmetyków, trudno będzie prowadzić drogerię. Co więcej, przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnej firmy, należy dokładnie zbadać rynek. Może bowiem okazać się, że dany rynek przesycił się towarami lub usługami konkretnego rodzaju. Dobrze jest zbadać zapotrzebowanie i popyt jeszcze przed podpisaniem umowy z franczyzodawcą.

 

Warunki, jakie musi spełnić franczyzobiorca

Każdy franczyzodawca stawia potencjalnym franczyzobiorcom pewne warunki. Zwykle dotyczą one lokalu, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza, a także minimalnej kwoty, jaką należy zainwestować w rozwój własnego biznesu. Warto sprawdzić wszystkie wymogi jeszcze przed wysłaniem aplikacji. Czasami franczyzodawcy oczekują doświadczenia w konkretnej branży – będą więc wymagali przedstawienia na przykład opinii byłego pracodawcy lub przeprowadzą rozmowę, w której poruszą różnego rodzaju branżowe tematy. Franczyzobiorca nie powinien odpowiadać na zapytania franczyzodawców, których wymagań nie spełnia. Nawet, jeśli zostanie on zaproszony na rozmowę wstępną, to jego kandydatura najprawdopodobniej zostanie odrzucona. Obecnie dostępnych jest tyle ofert franczyz, że każdy z pewnością znajdzie idealną dla siebie, a co więcej będzie to oferta, której wymogi spełnia w stu procentach. Poszukując ofert franczyzy, warto odwiedzić stronę internetową https://enterport.pl/. Można na niej znaleźć także wiele, ciekawych informacji dotyczący biznesu prowadzonego w modelu franczyzy.

 

Formalności, których należy dopełnić

Każdy potencjalny franczyzobiorca musi jeszcze dopełnić szeregu formalności, aby móc rozpocząć prowadzenie swojej własnej firmy. Przede wszystkim należy podpisać umowę z franczyzodawcą. Zwykle franczyzobiorca otrzymuje ją do wglądu na kilka dni przed jej sfinalizowaniem. Co ważne, każda niezrozumiała kwestia powinna zostać wyjaśniona przez prawnika bądź osobę, która specjalizuje się w temacie franczyzy. Niektóre zapisy umowy mogą podlegać negocjacjom, na przykład stawka wynagrodzenia dla franczyzodawcy. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że negocjacje muszą odbyć się jeszcze przed podpisaniem umowy.

 

Choć umowa franczyzy nie musi być podpisywana w obecności notariusza, w wielu przypadkach strony decydują się udać do prawnika, aby w jego obecności sfinalizować kontrakt. Po podpisaniu umowy można już przystąpić do działania, a więc prowadzić biznes pod szyldem franczyzodawcy. Oczywiście, wcześniej konieczne będzie założenie działalności gospodarczej. Co za tym idzie, należy dokonać niezbędnych zgłoszeń w urzędzie skarbowym, a także w ZUS. Następnie franczyzobiorca musi wybrać formę opodatkowania dochodów – co ważne, nie musi być ona tożsama z formą, jaką do rozliczania się ze skarbówką stosuje franczyzodawca. Franczyzobiorca powinien zadbać o to, aby jego firma od początku mogła sprawnie funkcjonować – na szczęście w tych kwestiach często z pomocą przychodzi franczyzodawca. Warto również zadbać o odpowiednią reklamę, która pozwoli pozyskać klientów.